| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kasy fiskalne u prawników i lekarzy

Kasy fiskalne u prawników i lekarzy

Na drodze do wprowadzenia kas fiskalnych u lekarzy i prawników stoją pewne przeszkody. Lekarz nie płaci VAT-u, więc pojawia się pytanie, po co mu kasa fiskalna. U prawników przeszkodą jest specyfika zawodu. Decyzje o objęciu bądź nieobjęciu obowiązkiem ewidencyjnym tych grup zawodowych podejmie kierownictwo resortu finansów jesienią br. Może się okazać, że będzie to już decyzja przyszłego rządu - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów od pewnego czasu konsekwentnie obejmuje obowiązkiem posiadania kas fiskalnych kolejne grupy zawodowe. W ubiegłym roku byli to taksówkarze, którzy do ostatniej chwili protestowali, wyrażając swoją dezaprobatę dla pomysłu MF. Od maja br. kasa jest już w salonie fryzjerskim i kosmetycznym. Oczywiście przy każdej próbie wprowadzenia kas u kolejnych podatników mamy do czynienia z falą protestów i argumentacją, czemu drobni przedsiębiorcy tacy jak np. fryzjerzy, muszą mieć kasę, a prawnicy i lekarze nie. Niebawem się to zmieni. Obie grupy będą musiały zainstalować kasę. Zwłoka w tym zakresie, jak tłumaczy MF, podyktowana jest pewnymi przeszkodami prawnymi i formalnymi.– Istnieje harmonogram odchodzenia od zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych – wyjaśnił w rozmowie z „GP” wiceminister finansów Jarosław Neneman. Do przedstawienia takiego harmonogramu zobligowała ministerstwo sejmowa Komisja Finansów Publicznych. – Przygotowując ów harmonogram, uwzględniliśmy i lekarzy, i prawników. Jednak czas, w którym miałby zostać wprowadzony obowiązek posiadania kas fiskalnych zarówno przez lekarzy, jak i prawników, zależy od decyzji kierownictwa MF. Trzeba pamiętać, że resort zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem informuje kolejne grupy podatników o tym obowiązku. U prawników to wyprzedzenie może być standardowe, ale u lekarzy musi być duże, gdyż w tym przypadku kasy obejmą bardzo liczną grupę osób – dodał wiceminister.

Jednocześnie podkreślił, że ministerstwo, realizując harmonogram sejmowej Komisji Finansów Publicznych, musi wyjść z pewną propozycją, chociaż istnieje prawdopodobieństwo, że ostateczne decyzje będzie podejmował już przyszły rząd. – Pod koniec każdego roku Ministerstwo Finansów musi wydać rozporządzenie, w którym będą określone grupy społeczne, które zostaną objęte obowiązkiem ewidencyjnym. Gdybyśmy nie zdążyli z tym rozporządzeniem, to od 1 stycznia 2006 r. kasy musieliby mieć wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą – argumentował Jarosław Neneman.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK