REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związkowcy z PKN nadal przeciwni likwidacji RJO

REKLAMA

Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych w PKN Orlen zaapelował do ministerstwa skarbu, aby nie popierało na najbliższym zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy płockiego koncernu projektu likwidacji 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych (RJO).
Proponowany przez zarząd spółki projekt zmiany statutu PKN Orlen, w tym wykreślenia z niego istniejących obecnie 12 RJO, akcjonariusze spółki mają rozpatrzyć 29 czerwca. Głosy Skarbu Państwa i spółek zależnych, w tym Nafty Polskiej, mogłyby zdecydować o przyjęciu, odrzuceniu lub wykreśleniu projektu uchwały z porządku obrad.

"Panie Ministrze, mamy nadzieję, że przedstawiciele Skarbu Państwa nie dopuszczą do eskalacji nabrzmiałego konfliktu, zatrzymując go w momencie, który może doprowadzić do wybuchu społecznego niezadowolenia. Wzywamy do niegłosowania na najbliższym Walnym Zgromadzeniu za wykreśleniem ze statutu jakiegokolwiek RJO" - napisali związkowcy PKN Orlen w piśmie do wiceministra Skarbu Państwa Krzysztofa Żyndula, które w piątek przesłali PAP.

Od 11 kwietnia we wszystkich oddziałach spółki w kraju trwa akcja protestacyjna przeciwko likwidacji obecnych 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych PKN Orlen, polegająca na oflagowaniu zakładowych budynków. Jej organizatorami są cztery duże związki płockiego koncernu, tworzące Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych (KMKPZZ): Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen SA i Grupa Orlen oraz Sekcja Krajowa Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA, Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "Solidarność" i Komisja Międzyzakładowa "Solidarność 80" PKN Orlen.

Pragnący zachować anonimowość specjalista z branży paliwowej powiedział PAP, że Skarb Państwa, który od początku przekonywał zarząd i związkowców PKN Orlen do dialogu, jest w trudnej sytuacji - mógłby poprzeć projekt restrukturyzacji regionów, ale zdaje sobie sprawę ze skali oporu społecznego przeciwko proponowanym zmianom.

Pod koniec maja KMKPZZ, w obawie przed zwolnieniami pracowników, wszedł w spór zbiorowy z zarządem PKN Orlen, sprzeciwiając się restrukturyzacji i żądając m.in. respektowania porozumień zawartych w 1999 i 2000 roku, dotyczących zasad funkcjonowania jednostek terenowych płockiego koncernu oraz wstrzymania rekrutacji w ramach reorganizacji tych struktur.

W tym samym czasie wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel oświadczył dziennikarzom, iż zarząd spółki jest zdeterminowany, by przeprowadzić program restrukturyzacji, i nie bierze pod uwagę wycofania się z niego. W obronie RJO PKN większość liczącej ponad 1,5 tys. osób załogi tych struktur gotowa jest przeprowadzić akcję strajkową, ze strajkiem generalnym włącznie - tak zdecydowano w przeprowadzonym w tym tygodniu referendum związkowym.

Trwające ponad miesiąc negocjacje między zarządem PKN Orlen a KMKPZZ w sprawie restrukturyzacji zakończyły się w ubiegłym tygodniu niepowodzeniem. Związkowcy czekają obecnie na odpowiedź zarządu, czy przystąpi do ponownych rozmów, tym razem z udziałem mediatora z listy Ministerstwa Gospodarki. W 2003 roku własny plan restrukturyzacji struktur regionalnych PKN Orlen przygotował ówczesny zarząd spółki, kierowany przez Zbigniewa Wróbla.

Projekt ten zakładał likwidację dziewięciu z 12 RJO i utworzenie z trzech pozostałych tzw. centrów biznesowych. Przeciwko tym planom, a także w obawie przed grożącymi zwolnieniami pracowników, protestowała wtedy część zakładowych związków zawodowych.

Ostatecznie do restrukturyzacji nie doszło. PKN Orlen utworzył 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych, posiadających statut samodzielnych pracodawców, w lipcu 2000 roku - był to efekt wcześniejszego połączenia Petrochemii Płock z krajową siecią Centrali Produktów Naftowych.

W skład RJO weszły Regionalne Biura Handlu Detalicznego oraz Regionalne Biura Handlu Hurtowego i Logistyki. Jednocześnie zlikwidowano wtedy 17 istniejących wcześniej oddziałów krajowych spółki.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA