REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie Gronickiego byłoby "sabotażem gospodarczym"

REKLAMA

Odwołanie ministra finansów, który pracuje obecnie nad przyszłorocznym budżetem, byłoby "sabotażem gospodarczym" i mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - tak premier Marek Belka odniósł się do zapowiedzi posłów PSL złożenia wniosku o odwołanie Mirosława Gronickiego.
Ludowcy chcą odwołania Gronickiego w związku z tym, że podpisał on rozporządzenie o podwyżce podatku akcyzowego na energię elektryczną, olej opałowy i gaz płynny.

Posłanka SLD Anita Błochowiak nie wykluczyła, że Sojusz może poprzeć ten wniosek. Sejmowa Komisja Gospodarki wezwała premiera do wycofania rozporządzenia wyrównującego stawkę akcyzy na oleje napędowy i opałowy.

Natomiast Komisja Finansów Publicznych zdecydowała, że przygotuje do piątku rano projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która zamrozi ceny oleju opałowego na dotychczasowym poziomie. Premier zapowiedział już, że rząd nie wycofa się z podwyżki akcyzy. Belka podkreślił, że jest ona konieczna w związku z "masową skalą nadużyć na rynku paliw".

Są już tysiące firm - powiedział premier - zaangażowanych w malwersacje. Podkreślił, że wielokrotnie słyszał w Sejmie, iż rząd powinien "likwidować szarą strefę i szukać pieniędzy tam, gdzie podatki wyciekają przez nieszczelne sito urzędów skarbowych".

"Tu mamy przykład, jak mało poważne były te apele do rządu. Kiedy minister finansów próbuje ten system podatkowy uszczelnić, dostaje tak silną kontrę" - stwierdził Belka.

Zaznaczył też, że zażądał od ministra finansów, aby nowe regulacje zostały wprowadzone po zakończeniu sezonu grzewczego i tak się stało. Ponadto - jak dodał premier - minister finansów został zobowiązany do przygotowania programu działań osłonowych. Belka powiedział, że o ile wie, taki program zostanie przedstawiony w połowie przyszłego tygodnia, po powrocie ministra Gronickiego z zagranicy.

Jeżeli posłowie wyrażą wotum nieufności ministrowi finansów - zaznaczył premier - będzie to wielką szkodą dla rządu. Belka podkreślił, że Gronicki jest w tej chwili we wczesnym, ale ważnym etapie budowy budżetu na przyszły rok.

"Jego odwołanie to jest po prostu sabotaż gospodarczy. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie" - powiedział premier. Nowe przepisy zrównujące akcyzę na olej opałowy i napędowy zaczną obowiązywać od 15 czerwca. Wpływy do tegorocznego budżetu z tytułu zrównania akcyzy mają wynieść 1,4 mld zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA