REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deficyt general government zbliżony do 3,0 proc. PKB

REKLAMA

Ministerstwo Finansów w założeniach do projektu przyszłorocznego budżetu zamierza przyjąć szacunek deficytu general government zbliżonego do 3,0 proc. PKB wobec 3,6 proc. PKB w 2005 roku i 4,6 proc. PKB w 2004 r. - poinformował minister Mirosław Gronicki.
"Chcemy, aby deficyt sektora general government w stosunku do PKB był zbliżony do 3 proc., ale to są na razie przymiarki" - powiedział Gronicki. Polska musi spełnić kryterium fiskalne - zgodnie z którym deficyt sektora general government nie może przekraczać 3 proc. PKB - aby móc starać się o przystąpienie do strefy euro.

Wcześniej Gronicki powiedział, że deficyt budżetowy - część składowa deficytu sektora general government - może wynieść w przyszłym roku około 30 mld zł. Znakiem zapytania przy konstruowaniu budżetu na 2006 rok są jednak koszty waloryzacji emerytur i rent. Minister powiedział, że jeżeli waloryzacja zostanie przeprowadzona w przyszłym roku, to jej koszty będą zależały przede wszystkim od poziomu skumulowanej inflacji w ciągu dwóch lat. "Jeśli inflacja ta wyniesie 5,1-5,2 proc., to dotacja netto do FUS będzie większa o 4,5-5 mld zł" - powiedział minister.

\Według ministra finansów przyszłoroczny dług publiczny liczony według polskiej metodologii nie powinien przekroczyć 53,5 proc. PKB.

"W tym roku nie przekroczymy 53 proc., a w roku przyszłym 53,5 proc. PKB" - powiedział Gronicki "Jeżeli chodzi o ESA, to należy od tego odjąć około 6,5 pkt. proc." - dodał. "Od 2007 relacja długu do PKB będzie spadała" - powiedział szef resortu finansów.

Gronicki zapowiedział kontynuację polityki aktywnego zarządzania długiem publicznym. Priorytetem ma być wydłużanie zapadalności długu, głównie poprzez emisję "dłuższych" obligacji. Resort ma być też aktywnym graczem na zagranicznych rynkach i zamierza kontynuować proces przedterminowej spłaty długu wobec Klubu Paryskiego. Minister finansów nie wykluczył kolejnych emisji na rynku euro, jeśli udałoby się pomyślnie zakończyć negocjacje z Francją w sprawie przedterminowej spłaty zadłużenia.

"Jeżeli sfinalizujemy rozmowy z Francuzami i innymi członkami Klubu Paryskiego to jest to (emisja euroobligacji) bardzo prawdopodobne. Druga sprawa jest taka, że mamy limit finansowania zagranicznego, wynosi on 5 mld euro" - powiedział Gronicki.

W tym roku Polska wyemitowała euroobligacje o wartości 4,5 mld euro. Francja jest największym polskim wierzycielem zrzeszonym w Klubie Paryskim. Dług wobec niej wynosi ok. 2,6 mld euro. Resort finansów chce także emitować obligacje poza strefą euro. Gronicki przypomniał, że ministerstwo zamierza uplasować emisję w jenach. "Na początku czerwca lecimy do Japonii, to będzie road show. Chcemy sprzedać obligacje za kilkadziesiąt mld jenów" - powiedział minister finansów.

Zdaniem ministra Gronickiego tegoroczny wzrost PKB będzie mieścił się w przedziale 4-4,5 proc. Projekt ustawy budżetowej zakładał 5-proc. wzrost PKB. Resort zakłada przyszłoroczny wzrost na poziomie co najmniej 4 proc. Motorem wzrostu ma być popyt krajowy, wynikający ze wzrostu konsumpcji prywatnej iáwzrostu aktywności inwestycyjnej. Minister finansów ocenia, że w tym i w przyszłym roku wzrost inwestycji wyniesie ponad 10 proc.

"Spodziewamy się dość pokaźnego wzrostu inwestycji w tym i przyszłym roku (...). To będzie ponad 10 proc." - powiedział. MF nie obawia się presji inflacyjnej w roku przyszłym. "Presja inflacyjna przez wzrost płac będzie niewielka. Nie spodziewamy się też zawirowań na światowych rynkach surowców. Trudno oczekiwać też, by przy 4-procentowym wzroście gospodarczym, nakręcała się spirala inflacyjna" - powiedział Gronicki.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA