REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamrożone lotnisko

REKLAMA

Rozbudowa Międzynarodowego Portu Lotniczego (MPL) Katowice w Pyrzowicach może się opóźnić, bo przyznanej na ten cel dotacji z budżetu państwa nie udaje się uruchomić.
Już w przyszłym roku powierzchnia lotniska w Pyrzowicach powinna zostać podwojona, by w połowie 2007 r. było ono dostosowane do wymogów umowy z Schengen. 4 mln zł na rozbudowę MPL zostały przyznane przez Sejm jeszcze w grudniu ub.r., gdy rekordowy przyrost liczby pasażerów (622,6 tys. w stosunku do 258 tys. w 2003 r.) ustawił lotnisko na pozycji najbardziej dynamicznie rozwijającego się w Polsce.

Jednak gdy zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL) chciało uruchomić środki na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac przy powiększaniu terminalu, okazało się, że znalazły się one w gestii śląskiego wojewody. A ponieważ rozbudowa MPL nie jest inwestycją centralną, wojewoda nie może przekazać pieniędzy realizującej zadania własne spółce prawa handlowego, jaką jest GTL. W ten sposób dotacja znalazła się w zamrażarce. – Nie rozumiem tego problemu. Przecież pieniądze zarezerwowano w ustawie. A skoro są, dlaczego nie można ich skonsumować – dziwi się Marek Mutke, prezes GTL. Dodaje: – Jeśli zaczniemy budowę dopiero jesienią, niewiele zdążymy zrobić. Część środków przepadnie.

4-milionowa dotacja ma umożliwić uzyskanie pozwoleń na budowę hali, która musi stanąć w przyszłym roku. Gdy inwestycja zostanie zakończona, lotnisko będzie mogło odprawiać pasażerów z państw grupy Schengen oddzielonych od pozostałych podróżnych. Jednak poślizg z przekazaniem pieniędzy może sprawić, że MPL nie zdąży zakończyć inwestycji do czasu pełnego otwarcia granic.

Według szefa senackiej Komisji Gospodarki Jerzego Markowskiego, dotację można uruchomić poprzez nadzorujące lotniska Ministerstwo Infrastruktury. Drugi sposób to przekazanie pieniędzy samorządowi i zasilenie nimi kontraktu wojewódzkiego. To jednak wymaga czasu.

– Samorząd już teraz mógłby przekazać 4 mln dla GTL-u, a potem odebrać je z dotacji. W tym tygodniu zorganizuję spotkanie z ministrami finansów oraz infrastruktury, żeby przyspieszyć sprawę – powiedział „GP” J. Markowski.
Katowickie lotnisko obsłużyło do końca kwietnia 270 tys. pasażerów, o 200 tys. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.
Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA