| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do legalnej pracy z nową ulgą podatkową

Do legalnej pracy z nową ulgą podatkową

Rząd wycofał się z pomysłu obniżenia od 2006 r. składki na Fundusz Pracy.

Chce jednak, aby od stycznia zaczęła obowiązywać podatkowa ulga aktywizacyjna, obejmująca osoby zarabiające poniżej 1206 zł. Dzięki temu zatrudnienie ma wzrosnąć o 170 tys. osób.

W styczniu br. pisaliśmy o tym, że rząd zamierza walczyć z tzw. klinem podatkowym, czyli obciążeniem pracy daninami składkowo-podatkowymi. Jak wynika z najnowszych danych OECD (patrz wykres), polski pracodawca zatrudniający w ubiegłym roku pracownika musiał do każdego 1000 zł wypłacanego mu „do ręki” dołożyć w formie różnych danin ponad 760 zł. Plasuje to Polskę w czołówce krajów – na 11 miejscu spośród 30 krajów OECD – z wysokimi narzutami na pracę i przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Plan rządu miał się składać z 4 części i zakładał:
•  wprowadzenie ulgi aktywizacyjnej – miałaby ona redukować obciążenia wynikające z podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, osiągających dochód poniżej 1206 zł brutto miesięcznie;
•  zamrożenie w latach 2006-2007 wysokości minimalnego wynagrodzenia;
•  obniżenie składki na FP z aktualnej 2,45 proc. do 0,45 proc.;
•  wprowadzenie obligatoryjnego funduszu szkoleniowego w wysokości 1 proc. od funduszu płac w firmach zatrudniających więcej niż 20 pracowników.
Jak dowiedziała się „GP”, rząd wycofał się z dwóch ostatnich postulatów. Chce jednak, aby od stycznia obowiązywała podatkowa ulga aktywizacyjna. Projekt ustawy przewidujący jej wprowadzenie jest aktualnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i prac Komisji Trójstronnej.
Ulga oznaczałaby, że osoby zarabiające obecnie 849 zł brutto (płacę minimalną) nie płaciłyby od przyszłego roku ani podatku dochodowego, ani składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tej chwili osoby takie otrzymują „na rękę” 619,2 zł, a koszt ich zatrudnienia dla pracodawcy to 1040 zł. Wprowadzenie ulgi zwiększy ich wynagrodzenie netto do 686,7 zł, przez co zyskaliby 67,5 zł miesięcznie. Natomiast osoby zarabiające między 849 zł a 1206 zł korzystałyby z niej w mniejszym wymiarze – płacąc niższe niż obecnie podatki i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Na przykład osobie zarabiającej 1000 zł brutto przysługiwałaby ulga w wysokości 39 zł miesięcznie – o tyle wzrosłoby jej otrzymywane „na rękę” wynagrodzenie.

Wprowadzenie ulgi skutkować ma legalizacją zatrudnienia. W zamian za jej uchwalenie rząd proponuje, aby dopiero od 2008 r. wznowić negocjacje w Komisji Trójstronnej w sprawie wysokości płacy minimalnej według obowiązujących obecnie zasad. Przez najbliższe 2 lata miałaby ona wynosić 583 zł.
Ulga ma zmniejszyć o 1,3 mld zł wpływy do budżetu z tytułu podatku PIT. Rząd szacuje jednak, że utracone dochody będą zrównoważone dzięki wzrostowi zatrudnienia o około 170 tys. osób. Trzeba też pamiętać, że wzrost dochodu netto korzystających z ulgi aktywizacyjnej osób spowoduje też, że niektóre z nich nie będą już mogły korzystać z różnych form pomocy państwa (pomoc społeczna, świadczenia rodzinne), nie będą już bowiem spełniały kryterium dochodowego upoważniającego do tej pomocy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartosz Marczuk

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK