| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Lepiej zapobiegać ryzyku

Lepiej zapobiegać ryzyku

W Polsce blisko 10 proc. wpływów budżetowych z podatków to efekt przeprowadzonych kontroli. Tymczasem przedsiębiorcy nie przywiązują jeszcze zbyt dużego znaczenia do zarządzania ryzykiem podatkowym.

Jest to jedno z ważniejszych zagadnień, którego rola uwidacznia się w przypadku konfliktu z organami podatkowymi.
Jak wynika z informacji zebranych przez Ernst & Young, blisko 10 proc. wpływów budżetowych z podatków to efekt przeprowadzonych kontroli. Wynika z tego, że podatnicy nie zauważają co dziesiątej złotówki swoich zobowiązań. Gdyby dodatkowo możliwe było uwzględnienie błędów niewykrytych przez kontrole, odsetek ten byłby jeszcze większy. Pokazuje to faktyczną skalę ryzyka podatkowego w Polsce. – Zarządzanie ryzykiem obejmuje dwa obszary, zarówno ten świadomy (gdy wynika to z przyjętej polityki firmy), jak i ten nieświadomy, który wynika z niezauważonych problemów, a materializujący się w momencie kontroli – zaznaczył Krzysztof Sachs, partner w Ernst & Young.

Świadome zarządzanie ryzykiem, na które składa się przede wszystkim efektywna polityka szkoleniowa, wewnętrzne procedury kontrolne i organizacyjne oraz odpowiednio dostosowany do warunków podatkowych ewidencyjny system informatyczny powodują, że zarządzanie może stać się skutecznym orężem w późniejszej walce z organami podatkowymi. Lepiej jest zapobiegać ryzyku, prowadząc odpowiednią politykę w tym zakresie, niż później ponosić jego konsekwencje.

Z kolei Grażyna Młynarczyk, starszy menedżer z działu podatkowego Ernst & Young, zwracała uwagę na kwestie odpowiednich działań mających na celu opracowanie i wdrożenie wewnętrznych procedur zapewniających zarządzanie ryzykiem podatkowym. Jednak o przyjętym modelu decyzyjnym, czyli bardziej konserwatywnym (ostrożnym) lub liberalnym (agresywnym) podejściu do zarządzania ryzykiem podatkowym, firma powinna decydować zawsze w swoich procedurach wewnętrznych.
Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK