| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na zakupy do Polski

Na zakupy do Polski

Łączne przychody dewizowe z tytułu przyjazdów cudzoziemców do Polski - oszacowane na podstawie badań granicznych Instytutu Turystyki oraz wstępnych szacunków NBP - wyniosły w 2004 roku 5,78 mld USD. To o 7,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ponad 50 proc. tej kwoty, tj. 2,9 mld USD, stanowiły wpływy od turystów – tych gości z zagranicy, którzy na terenie naszego kraju skorzystali z min. jednego noclegu, ale nie przyjechali w celach zarobkowych. Reszta to wydatki tzw. odwiedzających jednodniowych, które po raz pierwszy od wielu lat znacznie wzrosły. W zeszłym roku zagraniczny turysta wydał średnio 160 USD podczas pobytu w Polsce i 34 USD dziennie, co oznacza skok – w obu przypadkach o ponad 40 proc. w stosunku do 2003 roku.

– Zmiany wydatków są po części rezultatem słabnącego kursu dolara. Trzeba też zwrócić uwagę na rosnące zainteresowanie zakupem towarów i usług w Polsce, w tym medycznych przez mieszkańców UE. Poza tym zwiększyły się wydatki ponoszone przed podróżą poza granicami Polski przez klientów biur podróży i osoby wykupujące pakiety usług. Ta tendencja utrzyma się i w przyszłości będzie miała wpływ na łączną kwotę wpływów dewizowych Polski – uważa Krzysztof Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki.
AS


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Głuchowska

Niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz prawa pracy i ubezpieczeń. Doświadczony trener współpracujący z najlepszymi ośrodkami szkoleniowymi w Polsce. Właściciel firmy AUDITOR zajmującej się doradztwem, weryfikacją i przeglądem stanu dokumentacji prawno-pracowniczej pod kątem zgodności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Od 1998 roku przeszkoliła kilkanaście tysięcy osób, przeprowadzając setki szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK