REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obraz perspektyw inflacyjnych wciąż korzystny

REKLAMA

Korzystny obraz perspektyw inflacyjnych, który w marcu skłonił RPP do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp, nie zmienił się i nie zmienią go raczej nowe dane makro, które pojawią się w okresie do kolejnego posiedzenia Rady - uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Na razie nie ma i spodziewam się, że nie będzie żadnych nowych danych, które mogłyby zmienić naszą ocenę perspektyw inflacji zaprezentowaną po ostatnim posiedzeniu RPP. Makroekonomiczne podstawy naszych decyzji nie zmieniły się" - powiedział w czwartkowym wywiadzie Czekaj.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w marcu stopy procentowe o 50 pkt bazowych i obecnie podstawowa stopa NBP wynosi nie mniej niż 6,0 proc., a rynek czeka na kolejne redukcje, które w sumie w 2005 roku mogą wynieść 125 pkt. Czekaj szacuje, że w marcu inflacja spadła rdr do 3,3-3,5 proc. z 3,6 proc. w lutym.
"Na koniec roku realny jest nasz cel, czyli 2,5 proc. z lekkim odchyleniem w jedną lub drugą stronę. Wciąż nie widać niebezpieczeństw, a my chcemy się trzymać wokół 2,5 proc." - powiedział.
"Nawet najbardziej pesymistyczni analitycy mówią o jednoprocentowej inflacji w którymś z miesięcy, czyli znacznie poniżej celu. A jeśli na to nałożyłoby się jeszcze osłabienie wzrostu gospodarczego, to nie widać podstaw do utrzymania obecnych warunków polityki monetarnej" - dodał.

Zdaniem członka RPP, największa niepewność co do dalszego kształtowania się wskaźnika CPI związana jest z cenami ropy i kursem walutowym.
"Chociaż ceny ropy wzrosły, a złoty się trochę osłabił, to nie jest to zasadnicza zmiana obrazu, tylko wprowadzenie elementów zwiększonego ryzyka. W sumie uwarunkowania, które były podstawą naszej decyzji w marcu, nie uległy istotnej zmianie, i nowe dane raczej nie zmienią tego obrazu" - powiedział.
"Mamy nieco słabszy wzrost gospodarczy, słabszą produkcję przemysłową, a także dyscyplinę płac, nieźle realizowany budżet i nadal silnego złotego. To są zasadnicze czynniki wpływające na inflację" - dodał.

Czekaj podkreśla, że w związku ze spadkiem inflacji znacznie wzrosły realne stopy procentowe.
"Spadek inflacji powoduje, że restrykcyjność polityki monetarnej wzrasta bez ruchu z naszej strony. To też trzeba brać pod uwagę" - powiedział. Czekaj zwraca uwagę, że wciąż utrzymuje się dodatni wkład eksportu netto do PKB, dyscyplina płac i nie ma powodów do gwałtownego wzrostu konsumpcji.
"Wręcz przeciwnie, słaba konsumpcja może się przyczynić do spowolnienia dynamiki wzrostu PKB. Dobrze się złożyło, że w IV kwartale 2004 i I kwartale 2005 wbrew oczekiwaniom wkład eksportu netto do PKB jest dodatni, bo w przeciwnym razie tempo wzrostu PKB byłoby znacznie niższe" - powiedział członek RPP.
"W pierwszym kwartale wzrost PKB powinien być wyższy niż 3 proc., gdyż dodatni wkład eksportu netto i prawdopodobna dwucyfrowa dynamika inwestycji powinny zrównoważyć wolniejszy wzrost konsumpcji. Liczymy, że druga połowa roku przyniesie przyspieszenie wzrostu, także z uwagi na niższą bazę, co w sumie umożliwi osiągnięcie w 2005 roku 4,0-4,5 proc. wzrostu PKB" - dodał.

W budżecie na 2005 rok rząd zapisał tempo wzrostu na poziomie 5 proc., a minister finansów prognozuje, że będzie to 4,5-5 proc.

Czekaj nie podziela opinii Haliny Wasilewskiej-Trenkner, według której cykl obniżek stóp może zakończyć się przed wyborami przejściem do nastawienia neutralnego, jeśli do wyborów parlamentarnych dojdzie na jesieni.
"Nie wiązałbym konieczności zakończenia cyklu obniżek z terminem wyborów. Oczywiście czynniki polityczne są ważne z ekonomicznego punktu widzenia, jednak nie podporządkowywałbym naszej polityki kalendarzowi politycznemu. Nie akceptuję takiego rozumowania, że powinniśmy zakończyć cykl obniżek przed wyborami. Decydujące znaczenie dla naszych decyzji mają uwarunkowania ekonomiczne. Czynniki polityczne oddziałują pośrednio poprzez wpływ na sytuację ekonomiczną" - powiedział członek RPP.

Czekaj podziela natomiast zdanie członkini RPP o słabszej roli projekcji inflacyjnej przy podejmowaniu decyzji o wysokości stóp procentowych.
"Co prawda staramy się uwzględniać projekcje inflacji, ale one są obarczone tak dużym ryzykiem, że czynniki napływające na bieżąco mają równie istotne znaczenie dla tego, co robimy" - dodał.

Zdaniem Czekaja, nie można szukać skali możliwych redukcji stóp procentowych w poziomie stóp sprzed wejścia do UE, gdy podstawowa stopa NBP wynosiła nie mniej niż 5,25 proc.
"Nie uważam, że wysokość stóp sprzed wejścia do UE jest właściwa dla takich oczekiwań i należy dążyć do takiego poziomu. W ogóle nie wydaje mi się celowe ani możliwe przyjęcie jakiegoś poziomu stóp procentowych, swego rodzaju wzorca, traktowanego jako poziom odniesienia dla naszej polityki" - powiedział.
"Wiadomo, że jeśli będą rosły stopy w USA czy w UE, to nie będziemy mogli tego ignorować, bo nie będzie chętnych do finansowania naszego długu publicznego" - dodał członek RPP.

Czekaj liczy na to, że warunki prowadzenia polityki monetarnej nie zostaną zaburzone przez budżet na 2006 rok. "Projekt budżetu przygotuje pewnie ten minister finansów i można być prawie pewnym, że to będzie budżet z deficytem około 30 mld zł, czyli to będzie kolejny krok w kierunku 3-procentowego deficytu" - powiedział członek RPP.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA