| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Cła. Strategia Komisji Europejskiej

Cła. Strategia Komisji Europejskiej

Komisja Europejska przyjęła strategię zmierzającą do ustanowienia nowych uproszczonych reguł pochodzenia dla celów preferencyjnych uzgodnień handlowych UE z niektórymi krajami trzecimi.

Według Komisji obecne reguły pochodzenia określające, które towary zgodnie z preferencyjnymi uzgodnieniami handlowymi mogą być objęte niższą stawką należności celnych, są zbyt skomplikowane i podatne na nadużycia.
– Z ogromnym zadowoleniem odnotowuję, że Komisja przyjęła ramy dla uproszczenia złożonych reguł pochodzenia w przepisach celnych, sprawiając, że w większym stopniu sprzyjają one rozwojowi – powiedział László Kovács, komisarz do spraw podatków i unii celnej.
Proponowane nowe reguły ustalania pochodzenia towarów spowodują, że kraje rozwijające się będą mogły skuteczniej korzystać z preferencji taryfowych oferowanych im przez UE. Propozycje te mają być również korzystne dla podmiotów gospodarczych i dla administracji celnej.
Komisja proponuje, aby zastąpić obecne reguły jednolitą metodą, opartą na wartości dodanej, która byłaby bardziej zrozumiała i sprzyjająca rozwojowi. Celem uzgodnień handlowych dotyczących preferencji jest zwiększenie towarowej wymiany handlowej i dostępu do rynku Wspólnoty dla produktów z krajów rozwijających się. Reguły pochodzenia, które mają na celu zapewnienie, że preferencyjne stawki celne są rzeczywiście stosowane wobec produktów pochodzących z kraju, któremu przyznano preferencję, są zbyt liczne i złożone. Dlatego proponuje się m.in. zastąpienie obecnego systemu dowodzenia pochodzenia za pomocą świadectwa podpisywanego przez eksportera i poświadczanego przez właściwe władze kraju oświadczeniem o pochodzeniu wydawanym przez zarejestrowanych eksporterów.

Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK