| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NSA. Darowizny kościelne z limitem czy bez?

NSA. Darowizny kościelne z limitem czy bez?

Dziś Naczelny Sąd Administracyjny wyda uchwałę, w której rozstrzygnie, czy w przypadku darowizn kościelnych podatnicy mogą stosować się do korzystniejszych przepisów tzw. ustaw kościelnych czy też muszą stosować się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ograniczających prawo do odliczenia.

Problem, z jakim od co najmniej dwóch lat borykają się sądy, organy podatkowe oraz przede wszystkim podatnicy, sprowadza się do prostego pytania: w jakim zakresie można skorzystać z ulgi w przypadku obdarowania Kościoła? Wątpliwości budzi funkcjonowanie w systemie prawa podatkowego dwóch regulacji. Jednej ograniczającej prawo do odliczenia darowizny przekazanej na rzecz Kościoła do limitów zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). I drugiej, która nie zawiera żadnego limitu i formułuje mało rygorystyczne warunki wynikające z ustaw regulujących stosunek państwa do Kościołów poszczególnych wyznań.
Sprawa nie jest wcale prosta. NSA w listopadzie 2004 r. oddalił skargę kasacyjną podatników i kategorycznie opowiedział się za ograniczeniem prawa do odliczenia tzw. darowizn kościelnych do granic limitu wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem sądu prawo do korzystania z bezlimitowego odliczania darowizn kościelnych podatnicy stracili od 1 stycznia 1995 r. (sygn. akt FSK 1107/04; niepublikowany). Jednak wyrok wcale nie rozstrzygnął wszystkich wątpliwości. Potwierdza to nie tylko fakt, że wyrok nie zapadł jednomyślnie. Korzystne dla podatników stanowisko potwierdziło bowiem w 2004 r. Ministerstwo Finansów.
Taka rozbieżność skłoniła prezesa NSA do wystąpienia z wnioskiem o rozstrzygnięcie kwestii zakresu odliczenia darowizn kościelnych przez sędziów całej izby finansowej NSA. Podjęta dziś uchwała pozwoli na rozstrzygnięcie wszystkich kwestii spornych dotyczących zasad odliczania darowizn kościelnych i ostatecznie przesądzi o sytuacji wielu podatników.

Aleksandra Tarka


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »