| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zawyżanie opłat za wieczyste użytkowania nieruchomości

Zawyżanie opłat za wieczyste użytkowania nieruchomości

Jak informuje Business Centre Club, wielu przedsiębiorców zgłasza w ostatnim czasie, że gminy, prezydenci miast i starostowie obciążają przedsiębiorstwa nowymi, znacznie wyższymi niż do tej pory, opłatami z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości.

Główne zastrzeżenia przedsiębiorców wiążą się z:
- bezczynnością władz samorządowych; wiele firm podnosi, że do ubiegłego roku płaciło stawki z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości, które zostały ustalone jeszcze w roku 1991 i nie ulegały zmianie przez 13 lat!. Podwyżki z tytułu tych opłat sięgają wówczas nawet 770% (Bydgoszcz, Kielce, Siedle – w opinii przedsiębiorców z tego miasta wyceny nieruchomości i opłaty są wyższe niż w stolicy),

- błędami popełnianymi przez rzeczoznawców majątkowych, którzy pracują dla organów samorządu terytorialnego; wyceny dokonywane przez rzeczoznawców majątkowych wynajmowanych przez przedsiębiorców potrafią się różnić ponad dwukrotnie.

W przypadku nieruchomości przemysłowych rzeczoznawcy nie stosują najczęściej metody cenowo-porównawczej z innymi, podobnymi obiektami. W ten sposób dochodzi do rażącego zawyżania wycen. Przedsiębiorcy mogą takie wyceny kwestionować (rzadko skutecznie) lub współpracować z rzeczoznawcą, pokazując mu mankamenty użytkowanych nieruchomości.

Wśród przedsiębiorców panuje duże zamieszanie w sparwie podatku VAT – doliczać do opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości, czy nie? Również samorządy nie mają jasności w tej sprawie. Tymczasem od 15 lutego na stronach internetowych Mnisterstwa Infrastruktury znajduje się informacja, że Vat nie może mieć wpływu na wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste. Tym samym doliczanie tego podatku do opłat wnoszonych na podstawie umów zawartych przed 1 maja 2004 r.

Wedłub BCC wysokość ciężarów nakładanych przez samorządy powinna być znana już w sierpniu roku poprzedzającego, ponieważ we wrześniu są tworzone budżety tych jednostek. BCC będzie postulować zmianę w treści ustawy o gospodarce nieruchomościami i wpisanie do niej terminu zmian opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości (np. koniec trzeciego kwartału),

Konieczna jest również współpraca środowisk gospodarczych i samorządu w sprawie poprawnego wykonywania opertatów, czyli wycen nieruchomości. Jak twierdzi BCC w wielu urzędach gmin bezkrytycznie przyjmuje się wyniki prac rzeczoznawców majątkowych, którzy niekiedy nie oglądają nawet wycenianych obiektów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK