| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kary nie zalicza się do kosztów. Wyjaśnienie US

Kary nie zalicza się do kosztów. Wyjaśnienie US

Opłata legalizacyjna to forma opłaty sankcyjnej, kary za samowolę budowlaną i jako taka z mocy ustawy jest wyłączona z kategorii kosztów uzyskania przychodów.

O wyjaśnienie wątpliwości do organu podatkowego zwrócił się podatnik, na którego powiatowy lekarz weterynarii nałożył obowiązek przebudowy zakładu produkcyjnego w celu dostosowania go do norm unijnych. Podatnik jednak dokonał samowolnej przebudowy zakładu bez pozwolenia. W związku z tym nadzór budowlany nakazał zapłacić podatnikowi opłatę legalizacyjną. Podatnik pyta, czy opłatę tę może zaliczyć w koszty.
W odpowiedzi organ podatkowy przypomniał, że pojęcie kosztu uzyskania przychodów określone zostało w art. 22 ust. l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Co prawda, kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła dochodu są wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodu, ale z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Zgodnie zaś z art. 23 ust. 1 pkt 50 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów opłat sankcyjnych, które zgodnie z odrębnymi przepisami podlegają wpłacie do budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Jak zauważył organ podatkowy, opłata legalizacyjna jest formą opłaty sankcyjnej (kary) za samowolę budowlaną, a te zostały wyłączone z kategorii kosztów uzyskania przychodów.
W ocenie organu podatkowego brak jest także podstaw do uwzględnienia tej opłaty przy ustalaniu kosztu wytworzenia środka trwałego. Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. A ponieważ opłata legalizacyjna nie jest kosztem uzyskania przychodu, dlatego wartość zapłaconej opłaty legalizacyjnej nie może zostać uwzględniona przy ustalaniu kosztu wytworzenia środka trwałego (pismo nr BI/005-0762/04).

Aleksandra Tarka


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »