| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pieniądze przyszłych emerytów - wyniki OFE 

Pieniądze przyszłych emerytów - wyniki OFE 

Styczniowe osłabienie koniunktury na warszawskiej giełdzie nie pozostało bez wpływu na wyniki, jakie uzyskały otwarte fundusze emerytalne. Średnia wartość jednostki spadła o 0,5 proc., a wartość akcji w ich portfelach stopniała o ponad 400 mln zł.


Na koniec stycznia w aktywach OFE znajdowało się 63,08 mld zł. Po rekordowym grudniu, kiedy aktywa wzrosły o 3,54 mld zł (do 62,62 mld zł), styczniowy wynik II filara jest słaby. Aktywa zwiększyły się zaledwie o 454 mln zł, mimo że ZUS przekazał w tym czasie na konta uczestników funduszy 846,6 mln zł. Tak mizerny postęp w pomnażaniu pieniędzy przyszłych emerytów to w znacznej mierze wynik fatalnej koniunktury na warszawskiej giełdzie. WIG20, obrazujący notowania największych spółek, spadł w styczniu aż o 3,7 proc., a WIG o 2,4 proc. Wartość średniej ważonej jednostki rozrachunkowej OFE na koniec minionego miesiąca wynosiła 19,98 zł (na koniec grudnia 20,08 zł), co oznacza jej miesięczny spadek o 0,5 proc.

Nadal w portfelu funduszy przeważają obligacje i bony skarbowe oraz akcje. Na koniec stycznia zaangażowane w nich było 93,4 proc. wszystkich środków II filara (58,9 mld zł). Trzeba jednak zauważyć, że znacznie – o 405,6 mln zł – w stosunku do grudnia spadła wartość lokat OFE w akcjach (z 20,76 mld zł do 20,35 mld zł). W związku z tym, udział tych papierów wartościowych w stosunku do wartości aktywów zmniejszył się z 33,1 proc. na koniec grudnia do 32,3 proc. w styczniu.

Spadło zainteresowanie funduszy depozytami bankowymi i bankowymi papierami wartościowymi. Na koniec grudnia OFE miały w nich ulokowane 3 mld zł, a na koniec stycznia 2,36 mld zł. Na niezmienionym poziomie (861,8 mln zł) pozostało zaangażowanie funduszy w pozaskarbowych instrumentach dłużnych, a wzrosły nieco lokaty za granicą. Fundusze ulokowały tam 1,37 mld zł – w akcjach (609,3 mln zł), instrumentach pozaskarbowych (503,8 mln zł) oraz depozytach bankowych i bankowych papierach wartościowych (249,2 mln zł).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »