REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport o rynku pracy specjalistów

REKLAMA

W 2004 r. pracodawcy najchętniej zatrudniali handlowców i inżynierów, najwięcej miejsc pracy stworzył przemysł.
50 proc. ofert pracy pochodziło z firm przemysłu ciężkiego, lekkiego, farmaceutycznego i chemicznego – tak wynika z raportu przygotowanego przez specjalistów portalu pracuj.pl.
Raport „Rynek pracy specjalistów 2004” przygotowano na podstawie 17 504 ogłoszeń, jakie ukazały się w portalu pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w sektorze biznesowym osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje zatem ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji adresowanych do studentów.
W branży przemysłowej najlepiej
W 2004 r. najwięcej miejsc pracy oferował przemysł ciężki i lekki. Obie gałęzie znalazły się na dwóch pierwszych miejscach zestawienia – 39,1 proc. Te sektory charakteryzowały się również największą dynamiką wzrostu zatrudnienia w porównaniu z 2003 r. – liczba ofert wzrosła o 238 proc. (przemysł ciężki) i o 169 proc. (przemysł lekki). Dużą dynamikę wzrostu zauważyć można również w budownictwie i nieruchomościach. Zajmująca trzecią pozycję branża chciała zatrudnić o prawie 150 proc. więcej pracowników niż w roku poprzednim.
Bardzo duży wzrost (o 185 proc.) zanotowała też branża prawnicza. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie na prawników gwałtownie się zwiększyło. Wręcz przeciwnie – specjalistów od prawa potrzeba znacznie mniej niż przed rokiem, a zatrudniani są fachowcy z innych dziedzin. Spore wzrosty odnotowały również turystyka, hotelarstwo, gastronomia (80 proc.), edukacja, kształcenie, szkolenie (64 proc.) oraz marketing, media, reklama (55 proc.).
Pozycję lidera w 2004 r. utraciły handel i sprzedaż. Spadek z pierwszego miejsca na szóste spowodowany był o połowę mniejszą liczbą ofert niż w 2003 r. I to nie tylko procentowo – z 20 proc. na 9,2 proc., ale także w liczbach bezwzględnych – z 2607 na 1615. Spory spadek wakatów – o 36 proc. – odnotowały również bankowość i finanse, IT (20 proc.) oraz produkcja dóbr szybko zbywalnych FMCG (14 proc.).
Wśród zawodów górą handlowcy i inżynierowie
Analizując ogłoszenia z poszczególnych branż, należy wziąć pod uwagę, że np. firma przemysłowa zatrudnia nie tylko inżynierów, ale i handlowców, finansistów, specjalistów od logistyki itd. Zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych zawodów najłatwiej sprawdzić, analizując, jakie miejsca pracy oferowali pracodawcy.
Na pierwszych trzech miejscach, tak jak w 2003 r., znajdują się sprzedawcy (16,3 proc., wzrost o 48 proc.), inżynierowie (12,3 proc., wzrost o 61 proc.), oraz finansiści i ekonomiści (7,1 proc., ofert więcej o 39 proc.). Szczególnie wzrosło zapotrzebowanie na informatyków zajmujących się administracją, siecią, ale pracę mogli znaleźć również programiści. Zdecydowanie lepsza jest sytuacja przedstawicieli marketingu i reklamy (150 proc. ofert więcej), logistyki, spedycji, dystrybucji (94 proc.).
Przoduje województwo mazowieckie
Najwięcej ofert pracy, tak jak i w roku poprzednim, pojawiło się w województwie mazowieckim. Z tego województwa nie pochodzi już jednak co trzecie ogłoszenie, ale co czwarte. Na kolejnych pozycjach znajdują się tak jak w 2003 r. – woj. śląskie (7,5 proc.) i wielkopolskie (7 proc.). O około 10 proc. wzrosła liczba ofert pracy w woj. małopolskim i dolnośląskim, ale największy wzrost odnotowało woj. lubuskie – o 34 proc. Spadek – oprócz woj. mazowieckiego – zaobserwowano tylko w woj. kujawsko-pomorskim, zmiana 2 proc. nie może jednak być traktowana jako istotna – twierdzą specjaliści. Wszystkie wzrosty odbywały się kosztem województwa mazowieckiego, które straciło 24 proc. ogłoszeń.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Kozyra


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA