| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eurostat. Podatki bezpośrednie w Polsce

Eurostat. Podatki bezpośrednie w Polsce

Udział podatków bezpośrednich w Polsce w ogólnym ciężarze podatkowym jest najniższy wśród krajów Unii Europejskiej - wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.

Według najnowszych danych Eurostat opublikowanych przez PAP, podatki bezpośrednie w Polsce stanowiły w 2003 roku 19,7 proc. ogólnego obciążenia podatkowego. To najmniej wśród państw UE. Najwyższy udział podatki bezpośrednie miały w Danii (59,6 proc.). Tymczasem zgodnie z obiegową opinią fiskus sięga do naszych kieszeni bardzo głęboko. Niewiele zmieniło obniżenie w ubiegłym roku stawki CIT do 19 proc. i wprowadzenie możliwości opodatkowania 19-proc. stawką liniową jednoosobowych przedsiębiorców. Eksperci zwracają uwagę, że na postrzeganie wysokości podatków duży wpływ ma PIT, a w tym przypadku fiskus może zabrać podatnikom nawet 40 proc. dochodu.

Dariusz Malinowski, doradca podatkowy z KPMG, mówi, że w przypadku PIT obciążenia podatkowe w Polsce są znaczne lub podobne do innych krajów UE.

– Problem w tym, że w Polsce 40-proc. podatek płaci się po przekroczeniu 74 tys. zł, a gdzie indziej, gdy zarobi np. ponad 100 tys. euro. To znaczna różnica – mówi.

Dane Eurostat nie dziwią Radka Piwowarskiego z Katedry Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, eksperta podatkowego Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

– W przypadku wynagrodzeń mamy do czynienia z dużymi ciężarami parapodatkowymi. Zatrudnienie pracownika jest drogie z powodu składek społecznych i zdrowotnych, a nie podatków. W efekcie dochody pracowników są niższe – tłumaczy. Przypomina, że na podatki patrzymy przez pryzmat stawek krańcowych, a nie efektywnych. Te w przypadku PIT są dużo niższe od nominalnych. Około 95 proc. podatników w Polsce znajduje się w pierwszym progu podatkowym, a realne opodatkowanie bez składek zdrowotnych wynosi dla tej grupy około 6-7 proc.

– Aby skończyć z fikcją, należałoby zlikwidować wszystkie ulgi i obniżyć stawki nominalne – uważa Radek Piwowarski.

Według Eurostat Polska ma średni udział świadczeń socjalnych w ciężarze podatkowym. W 2003 r. stanowiły one 38,5 proc. obciążeń podatkowych.

Eksperci przypominają także, że Polska ma wysoki udział podatków pośrednich w ogólnych obciążeniach podatkowych. Potwierdzają to wyniki Eurostat: udział VAT i akcyzy w 2003 r. wyniósł 41,8 proc. Wyższy wskaźnik miały Cypr, Węgry i Portugalia.

– Stawka VAT w Polsce jest wyższa od podstawowej stawki w UE – zwraca uwagę Dariusz Malinowski.

Z kolei Radek Piwowarski dodaje, że z powodu wielu zwolnień i stawek preferencyjnych w VAT średnie obciążenie tym podatkiem jest jednak niższe.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK