| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Już obowiązuje: Inspekcja Handlowa może popierać oskarżenia w sądach

Już obowiązuje: Inspekcja Handlowa może popierać oskarżenia w sądach

Organy inspekcji mogą, obok policji, prowadzić dochodzenia i popierać w sądach oskarżenia w sprawach o używanie bez zezwoleń radiowych urządzeń nadawczych i odbiorczych.

Od dziś, 25 stycznia, obowiązuje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia organów uprawnionych obok policji do prowadzenia dochodzeń oraz organów uprawnionych do wnoszenia i popierania oskarżenia przed sądem pierwszej instancji w sprawach podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, jak również z zakresu spraw zleconych tym organom (Dz.U. z 2005 r. nr 4, poz. 26).
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, organy Inspekcji Handlowej mogą występować przed sądami w sprawach o ujawnione w czasie kontroli przestępstwa polegające na wprowadzaniu na rynek produktów umieszczonych w rejestrze produktów niebezpiecznych (czyli takich, które m.in. stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia konsumenta, w tym zwłaszcza dzieci i osób starszych), a ponadto na sprzedawaniu lub podawaniu napojów alkoholowych w przypadkach, kiedy to jest zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, a także na prowadzeniu hurtowego obrotu napojami alkoholowymi bez wymaganego zezwolenia i wreszcie na niewykonywaniu decyzji Inspekcji Handlowej lub usuwaniu dowodów albo produktów zabezpieczonych w toku kontroli.
Także prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty może, oprócz policji, prowadzić dochodzenia – w tym przypadku w sprawach o przestępstwa polegające na używaniu urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez wymaganego zezwolenia.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK