| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF. Wypełnienie zeznania PIT-36L - broszura informacyjna

MF. Wypełnienie zeznania PIT-36L - broszura informacyjna

Przedsiębiorcy korzystający z 19-procentowego jednolitego podatku dochodowego od osób fizycznych po raz pierwszy złożą swoje roczne zeznania podatkowe.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że takich podatników będzie ponad 200 tys. Przygotowano dla nich specjalną broszurę informacyjną mającą ułatwić wypełnienie zeznania PIT-36L.
Przepisy umożliwiające podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczenia według jednolitej 19-procentowej stawki PIT weszły w życie z początkiem 2004 r. Regulacje te zawarte są w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to, że obecnie podatnicy, którzy skorzystali z tej formy rozliczeń, po raz pierwszy złożą swoje roczne zeznania podatkowe. Ilu może ich być? – Z szacunków wynika, że ponad 200 tys. przedsiębiorców wybrało opodatkowanie według 19-procentowego jednolitego podatku dochodowego od osób fizycznych. Dokładne dane będą jednak znane dopiero po zakończeniu składania rocznych zeznań PIT – poinformowano w biurze prasowym Ministerstwa Finansów.
MF przygotowało specjalną broszurę informacyjną mającą ułatwić wypełnienie zeznania PIT-36L przeznaczonego dla przedsiębiorców korzystających z jednolitej 19-proc. stawki. Szczegółowo wyjaśniono m.in. część D formularza PIT-36L, która dotyczy dochodu (lub straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak podkreślono, w kolumnie b należy wykazać m.in. przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Jeżeli chodzi o część E, to – jak podkreślono w broszurze informacyjnej – pozycję 27 wypełniają podatnicy, którzy w latach: 2000, 2001, 2002 lub 2003, wykazali straty i w 2004 r. mieli prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Podatnicy mają prawo do odliczenia straty z tego samego źródła, które przyniosło stratę w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.
Należy przy tym pamiętać, że wysokość takiego odliczenia w którymś z tych lat, w tym również w 2004 r., nie może przekroczyć 50 proc. tej straty.
Z ulg nie skorzystasz
Zmiany wprowadzone ustawą nowelizującą dały przedsiębiorcom możliwość wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na podstawie dotychczasowych reguł, czyli według progresywnej skali podatkowej (art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) albo według stawki liniowej 19-proc. zgodnie z art. 30c ustawy o PIT.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK