| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej zatrudnionych na czas określony

Więcej zatrudnionych na czas określony

Już prawie co czwarty polski pracownik ma umowę o pracę na czas określony. Terminowych kontraktów będzie nadal przybywać, choć pod tym względem już teraz wyprzedzamy stare kraje Unii Europejskiej, poza Hiszpanią. Polacy się na to godzą, ponieważ nie mają innego wyboru.

Wśród nieco ponad 10 mln polskich pracowników najemnych 23 proc. ma umowy o pracę na czas określony, czyli aż dwa razy więcej niż przed trzema laty – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny.– Tymczasem w starych krajach Unii Europejskiej udział pracowników z umowami na czas określony wśród pracowników najemnych jest znacznie niższy niż w Polsce i wynosi średnio 13 proc., z wyjątkiem Hiszpanii, gdzie odsetek ten przekroczył 31 proc.; jest to jednak specyficzny kraj z rozwiniętym przemysłem turystycznym – mówi prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Jego zdaniem zatrudnianie pracowników na czas określony jest do pewnych granic zjawiskiem korzystnym, ponieważ uelastycznia rynek pracy. – Jednak w Polsce przekroczyliśmy już granicę przyzwoitości. Oceniam, że w ostatnich dwóch latach trzy czwarte umów o pracę, a może nawet więcej, podpisywano na czas określony – zaznacza profesor. Podkreśla, że ta forma zatrudnienia pracowników przynosi pracodawcom nie tylko korzyści, ale może wywoływać także negatywne konsekwencje. Na przykład w firmach, które zatrudniają pracowników na czas określony, selekcja kadr jest negatywna, gdyż przy nadarzającej się okazji najlepsi fachowcy odchodzą. Ponadto nie opłaci się szkolić pracowników, gdyż ta inwestycja zwraca się zwykle po dość długim czasie. Natomiast pracownicy zatrudnieni na czas określony mają obniżone poczucie bezpieczeństwa związane z pracą, i na przykład utrudniony dostęp do kredytu bankowego.

 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK