| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UE. Konieczność uproszczenia regulacji prawnych

UE. Konieczność uproszczenia regulacji prawnych

W Unii Europejskiej powstała lista regulacji prawnych, które muszą być uproszczone, aby ułatwić życie firmom działającym na terenie Wspólnoty. Miałby to być pierwszy krok w kierunku ograniczenia biurokracji, co w UE postuluje się od dawna.

Jak wynika z relacji Reutera, lista ustaw i przepisów, które mają być poprawione, dotyczy bardzo szerokiego spektrum – poczynając od spraw ochrony środowiska i prawa korporacyjnego po regulacje rynku wewnętrznego. Na przykład przepisy w sprawie postępowania z odpadami ropy naftowej, które uważa się za anachroniczne, dalej regulacje na temat oznakowania żywności, które są niespójne z innymi ustawami, czy określone wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy, które stanowią nadmierne obciążenie dla firm.

Holandia, która w tym półroczu przewodniczy w pracach UE, zwróciła się jeszcze w czerwcu do państw członkowskich z prośbą o przedstawienie konkretnych propozycji w sprawie uproszczenia unijnego prawodawstwa. Pomysł spotkał się z wielkim odzewem wśród krajów członkowskich, które zidentyfikowały ponad 350 różnych legislacji nadających się – ich zdaniem – tylko do kosza. Tę ogromną listę zredukowano na razie do 15 regulacji prawnych, uznanych za priorytetowe. Żmudna procedura czyszczenia prawdziwej stajni Augiasza ma rozpocząć się już dzisiaj w Brukseli podczas obrad unijnych ministrów gospodarki. Powinni oni przyjąć wspomnianą listę regulacji prawnych wymagających remontu, uproszczeniem przepisów zajmie się Komisja Europejska.Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK