| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UE. Konieczność uproszczenia regulacji prawnych

UE. Konieczność uproszczenia regulacji prawnych

W Unii Europejskiej powstała lista regulacji prawnych, które muszą być uproszczone, aby ułatwić życie firmom działającym na terenie Wspólnoty. Miałby to być pierwszy krok w kierunku ograniczenia biurokracji, co w UE postuluje się od dawna.

Jak wynika z relacji Reutera, lista ustaw i przepisów, które mają być poprawione, dotyczy bardzo szerokiego spektrum – poczynając od spraw ochrony środowiska i prawa korporacyjnego po regulacje rynku wewnętrznego. Na przykład przepisy w sprawie postępowania z odpadami ropy naftowej, które uważa się za anachroniczne, dalej regulacje na temat oznakowania żywności, które są niespójne z innymi ustawami, czy określone wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy, które stanowią nadmierne obciążenie dla firm.

Holandia, która w tym półroczu przewodniczy w pracach UE, zwróciła się jeszcze w czerwcu do państw członkowskich z prośbą o przedstawienie konkretnych propozycji w sprawie uproszczenia unijnego prawodawstwa. Pomysł spotkał się z wielkim odzewem wśród krajów członkowskich, które zidentyfikowały ponad 350 różnych legislacji nadających się – ich zdaniem – tylko do kosza. Tę ogromną listę zredukowano na razie do 15 regulacji prawnych, uznanych za priorytetowe. Żmudna procedura czyszczenia prawdziwej stajni Augiasza ma rozpocząć się już dzisiaj w Brukseli podczas obrad unijnych ministrów gospodarki. Powinni oni przyjąć wspomnianą listę regulacji prawnych wymagających remontu, uproszczeniem przepisów zajmie się Komisja Europejska.reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »