REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne formy sprzedaży

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Sprzedaż nieruchomości./ Fot. Fotolia
Sprzedaż nieruchomości./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż jest najbardziej powszechną umową, z którą każdy spotyka się przynajmniej kilka razy w tygodniu. Nie zawsze jednak jest dokonywana w sposób ogólnie przyjęty, czasem własność na kupującego przechodzi dopiero po spełnieniu dodatkowego warunku lub upływie określonego czasu.

Sprzedaż na próbę i z zastrzeżeniem własności

REKLAMA

Pierwsze specjalne formy sprzedaży to sprzedaż na próbę i sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności. Sprzedaż na próbę to jeden z niewielu przykładów dokonywania czynności pod warunkiem potestatywnym w prawie cywilnym, czyli takim, którego ziszczenie się zależy wyłącznie od woli kontrahenta. Sprzedaż jest dokonana o ile kupujący uzna przedmiot za dostatecznie dobry. By umożliwić mu sprawdzenie właściwości zakupionej rzeczy, sprzedający często wydaje rzecz na swoje ryzyko i wyznacza termin, w którym kupujący musi ustosunkować się do zakupionej rzeczy. Przyjmuje się, że jeśli kupujący nie poinformuje o niezadowoleniu z zakupu, sprzedaż zostaje dokonana.

REKLAMA

Z kolei sprzedaż z zastrzeżeniem własności pozwala sprzedającemu żądać wydania rzeczy, jeśli kupujący nie zapłaci mu całości sumy odpowiadającej wartości rzeczy. Do momentu wpłacenia ostatniej części zapłaty to sprzedający pozostaje formalnie właścicielem rzeczy, nawet jeśli wcześniej wydał ją kupującemu. W przypadku gdy kupujący nie wywiąże się z zobowiązania, sprzedający nie tylko zabiera rzecz, lecz także może domagać się odpowiedniego wynagrodzenia za zużycie lub uszkodzenie rzeczy.

Brak ceny w umowie sprzedaży

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawo pierwokupu

Prawo pierwokupu związane jest z konkretną osobą, która ma prawo do kupienia w pierwszej kolejności określonej rzeczy, jeśli ta zostanie wystawiona na sprzedaż. Jeśli uprawniony chce z tego prawa skorzystać, musi złożyć oświadczenie o wykonaniu prawa sprzedawcy. Gdy jednak nie jest zainteresowany zakupem, brak działania w określonym terminie sprawi, że prawo pierwokupu wygaśnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Taka forma sprzedaży rodzi wiele obowiązków po stronie sprzedającego. Nie tylko jest on związany potencjalnym ograniczeniem w postaci stałego nabywcy, lecz także ma obowiązek poinformować go niezwłocznie o umowie sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Umowa ta jest zawarta pod warunkiem, że osoba uprawniona nie będzie chciała wykonać swojego prawa. Ma miesiąc czasu na decyzję w sprawach o sprzedaż nieruchomości, tydzień we wszystkich pozostałych przypadkach.

Kodeks cywilny przewidział możliwość podstępnego działania zobowiązanego. Jeśli ten nie poinformuje uprawnionego o umowie sprzedaży, będzie ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą wobec niego. Gdy jednak osobą uprawnioną do skorzystania z pierwokupu jest Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego, umowa sprzedaży jest bezwzględnie nieważna. Podobnie w przypadku zawartych w umowie sprzedaży dodatkowych warunków, których uprawniony spełnić nie może: uprawniony zwykłej kategorii może zwolnić się z tych świadczeń wpłacając ekwiwalent pieniężny, Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego nie dotyczą one wcale.

Prawo odkupu

Prawo to jest uprawnieniem przysługującym sprzedawcy, który w ciągu 5 lat (dłuższy termin ulega skróceniu do tego okresu) od zawarcia umowy sprzedaży może poprzez oświadczenie wezwać kupującego do oddania mu rzeczy za zwrotem ceny lub kosztów sprzedaży. Ochrona kupującego przejawia się nie tylko w ograniczonym terminie, lecz także w możliwości żądania zwrotu nakładów poczynionych na zwracaną rzecz, zarówno tych koniecznych, jak i tych które przyczyniły się do zwiększenia jej wartości. Jeżeli w ciągu 5 lat wartość rzeczy uległa diametralnemu zmniejszeniu w stosunku do ceny pierwotnej, sprzedawca może żądać obniżenia ceny zwrotu.

Przymusowa sprzedaż lokalu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA