| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Czy przedsiębiorca może swobodnie ustalać ceny za usługi transportowe?

Czy przedsiębiorca może swobodnie ustalać ceny za usługi transportowe?

Co do zasady przedsiębiorca może swobodnie kształtować ceny swoich usług. Jednak w przypadku działalności taksówkarzy i firm świadczących usługi przewozowe transportu zbiorowego rada gminy może ustalić ceny urzędowe.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy o cenach rada gminy może ustalać ceny urzędowe za usługi przewozowe transportu zbiorowego oraz za przewozy taksówkami na terenie gminy. W mieście stołecznym Warszawie uprawnienia te przysługują Radzie Warszawy.

Z kolei w przypadku usług transportu zbiorowego na terenie powiatu, ceny urzędowe za te usługi może określić rada powiatu. Określenie powyższych cen nastąpić może w uchwale, odpowiednio rady gminy czy powiatu.

Gmina nie musi ustalić cen

Na gruncie ustawy o cenach, gminie przysługuje usprawnienie kształtowania cen lub nawet ich ustalanie.

Jest to uprawnieniem gminy, a nie jej obowiązek, co oznacza, że nie każda gmina może wpływać na kształtowanie cen za usługi przewozowe transportu zbiorowego i przewozy taksówkami na jej terenie.

W przypadku podjęcia prze radę gminy, powiatu odpowiedniej uchwały w tym przedmiocie, ustalone ceny urzędowe będą mieć charakter cen maksymalnych, chyba że organ administracji publicznej, w przepisach wydanych na podstawie ustawy, ustali inaczej (art. 9 ustawy o cenach).

Zobacz: Jak sporządzić umowę sprzedaży drewna?

Stawki taryfowe

W świetle postanowień art. 8 ust. 3 ustawy o cenach rada gminy określa strefy cen (stawki taryfowe) obowiązujące przy przewozie osób i ładunków taksówkami.

Obowiązki przedsiębiorcy przy stosowaniu ceny urzędowej

Co do zasady, przy uzgadnianiu ceny umownej oraz przy stosowaniu ceny urzędowej przedsiębiorca ma obowiązek określić, w formie pisemnej, a także, o ile to możliwe, w postaci elektronicznej, w sposób dostępny dla kupującego, szczegółową charakterystykę jakościową towaru (usługi). W przypadku, gdy towar nie będzie posiadał cech określonych w charakterystyce jakościowej bądź gdy będzie posiadał wady polegające na zmniejszeniu ilości, masy lub objętości towaru albo uszkodzenia (chyba że przy dołożeniu staranności wymaganej w stosunkach sprzedaży danego rodzaju nie mógł wiedzieć o wadzie towaru), przedsiębiorca będący producentem będzie miał obowiązek obniżyć cenę. Cena powinna być obniżona w stopniu odpowiadającym zaistniałym wadom lub uszkodzeniom, przedsiębiorca ma obowiązek uwidocznić przyczynę obniżki ceny lub poinformować konsumenta o tej przyczynie w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscu oferowania towaru, również innym niż miejsce sprzedaży.

Polecamy: serwis Umowa-finansowanie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK