| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Kiedy komisant ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia?

Kiedy komisant ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia?

Komisant nabywa roszczenie o zapłatę prowizji z chwilą, gdy komitent otrzymał rzecz albo cenę. Jeżeli umowa ma być wykonywana częściami, komisant nabywa roszczenie o prowizję w miarę wykonywania umowy. Co więcej komisant może żądać prowizji także wtedy, gdy umowa nie została wykonana z przyczyn dotyczących komitenta. Czy komisant ma prawo do zwrotu wydatków?

Czy wynagrodzenie dla komisanta może być określone dowolnie?

Umowa komisu jest umową odpłatną, w której przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Strony umowy mogą w sposób dowolny określić należne komisantowi wynagrodzenie. Jeżeli wynagrodzenie określone zostanie w postaci prowizji – oblicza się je od ceny faktycznie uzyskanej przez komisanta, nie od ceny oznaczonej przez komitenta. Strony mogą jednak w tym zakresie postanowić inaczej.

Czy komisant ma prawo żądać zwrotu dodatkowych wydatków?

Komisantowi przysługuje prawo do wynagrodzenie, które powinno zostać określone w taki sposób, aby zawierało już poczynione przez komisanta wydatki związane z wykonaniem zlecenia. Jest to ważne, bowiem co do zasady komisantowi nie przysługuje prawo do zwrotu wydatków, jakie poczynił przy wykonaniu zlecenia. Jeżeli komisant chce mieć prawo do zwrotu wydatków, powinien w umowie komisu wyszczególnić, że określone wydatki będą rozliczane osobno i nie zostały objęte prowizją.

Pobierz wzór umowy sprzedaży komisowej

Kiedy komisant ma prawo żądać wynagrodzenia?

Komisantowi przysługuje roszczenie o zapłatę wynagrodzenia, przy czym roszczenie to staje się wymagalne dopiero z chwilą ostatecznego wykonania zlecenia komisowego. Komisantowi przysługuje także prawo żądania prowizji także wtedy, gdy umowa nie została wykonana z przyczyn dotyczących komitenta. Przy czym przepisy prawa nie wymagają, aby działania komitenta miały charakter zawiniony.

Co gdy zlecenie komisowe ma zostać wykonane częściami?

W pewnych przypadkach komisant będzie nabywał roszczenie o zapłatę prowizji partiami, w miarę wykonywania umowy. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy strony umowy określiły, że umowa ma być wykonana częściami. Zatem w razie wykonywania zlecenia komisowego częściami, komisant będzie mógł otrzymywać wynagrodzenie sukcesywnie, stosownie do zakresu wykonania. Jednak wynagrodzenie za czynności, które mimo największych starań nie doprowadziły do oczekiwanego przez komitenta rezultatu, nie będzie przysługiwało komisantowi.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Pan Grzegorz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (komis samochodowy) przyjął zlecenie sprzedaży samochodu. W związku z tym zleceniem poczynił wydatki na reklamę oraz ogłoszenia w portalach internetowych. Po sprzedaży auta zażądał od komitenta zapłaty prowizji a także zwrotu wydatków na reklamę. Czy roszczenia pana Grzegorza są uzasadnione? Pan Grzegorz ma prawo żądać jedynie wynagrodzenia, jeżeli umowa nie przewidywała, ze należy mu się także zwrot dodatkowych wydatków poniesionych w związku z realizacją zlecenia. W braku odpowiednich postanowień umowy zawartej przez pana Grzegorza z komitentem, pan Grzegorz nie będzie mógł żądać zwrotu wydatków.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komisantowi przysługuje prawo do wynagrodzenie, które powinno zostać określone w taki sposób, aby zawierało już poczynione przez komisanta wydatki związane z wykonaniem zlecenia.
Komisantowi przysługuje prawo do wynagrodzenie, które powinno zostać określone w taki sposób, aby zawierało już poczynione przez komisanta wydatki związane z wykonaniem zlecenia.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK