| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > W jakim terminie należy wykonać dzieło?

W jakim terminie należy wykonać dzieło?

Niejednokrotnie bardzo ważne dla stron jest terminowe wykonie umowy. Co należy zrobić gdy kontrahent nie dotrzymuje umówionego terminu oddania dzieła? Co jeżeli strony nie określiły w umowie w jakim terminie dzieło ma zostać oddane lub mają wątpliwości co do terminu określonego w umowie ?

Termin wykonania dzieła

Termin, w którym przyjmujący zamówienie ma wykonać zamówione dzieło strony powinny określić w umowie. Warto także określić w jaki sposób ma nastąpić oddanie zamawiającemu dzieła jak również określić, kiedy termin wykonania dzieła/zapłaty uważa się za zachowany. Jeżeli wykonanie dzieła ma nastąpić etapami, również warto szczegółowo określić harmonogram dla wykonania poszczególnych prac oraz sposób potwierdzenia przez zamawiającego dzieła.

Termin oraz sposób odbioru dzieła można zapisać w umowie w następujący sposób: Terminy wykonania poszczególnych etapów dzieła, stanowiącej przedmiot niniejszej umowy, zawiera załącznik nr 1 do niniejszej umowy. Dokumentem potwierdzającym przyjęcie przez zamawiającego dzieła jest protokół zdawczo-odbiorczy podpisany ze strony Zamawiającego przez Jana Kowalskiego a ze strony Wykonawcy przez Adama Nowaka.

Co gdy strony nie określiły w umowie terminu oddania dzieła?

Jeżeli strony nie określiły w umowie terminu zgodnie z art. 455 kodeksu cywilnego, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Porównaj: Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Co w przypadku powstania wątpliwości w zakresie terminu wykonania dzieła?

Jeżeli strony mają wątpliwości, co do określonego w umowie terminu wykonania dzieła, należy wówczas zgodnie z brzmieniem art. 457 kodeksu cywilnego przyjąć, że termin ten został oznaczony na korzyść dłużnika. W tym przypadku za dłużnika należy uznać przyjmującego zamówienie, który to będzie miał obowiązek wykonać dzieło najpóźniej w tym terminie (określonym w umowie), lecz może je wykonać również wcześniej. Jednak strony mogą w umowie odmiennie uregulować tę kwestię, stwierdzając, że termin ten jest zastrzeżony na korzyć drugiej strony.

Strony w zawartej umowie oznaczyły termin zapłaty za wykonaną usługę remontową na 30 dni od dnia zawarcia umowy. Oznacza to, że zapłata może zostać dokonana również przed upływem 30 dni od zawarcia umowy, ale również w 30 dni po jej zawarciu. Jednak zobowiązany do wykonania usługi remontowej nie może żądać zapłaty wcześniej tj. przed upływem ustalonego terminu.

Wszystkie najważniejsze wzory umów znajdziesz tutaj >>

Co gdy kontrahent nie oddaje dzieła w terminie?

Nie oddanie dzieła w terminie, oznacza, że nie zostało ono wykonane zgodnie z umową. W takim przypadku zgodnie z art. 636 § 1 kodeksu cywilnego, zamawiający może wezwać przyjmującego zlecenie do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Zobacz serwis: ABC umów

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »