| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Czy wspólnik spółki jawnej otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki?

Czy wspólnik spółki jawnej otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki?

Prowadzenie spółki jawnej jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego wspólnika spółki osobowej. Czy za prowadzenie sprawy spółki należy się wspólnikom wynagrodzenie? Jakie są skutki otrzymania wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki?

Wspólnik spółki jawnej za prowadzenie spraw spółki nie otrzymuje wynagrodzenia, co wynika z art. 46 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Prowadzenie spraw spółki jawnej jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego ze wspólników (art. 39 § 1 k.s.h.).

Prowadzić sprawy spółki jawnej może jeden albo kilku wspólników na podstawie:

  • umowy spółki lub
  • uchwały wspólników.

Dowiedz się Co to jest prawo poboru?

Jeżeli prowadzenie spraw spółki jawnej zostało powierzone jednemu lub kilku wspólnikom spółki jawnej wówczas pozostali wspólnicy są wyłączeni z prowadzenia spraw spółki (art. 40 § 1 k.s.h.).
Każdy ze wspólników spółki jawnej może bez wcześniejszej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają tzw zwykłych czynności spółki. Czynnością, która przekracza zakres zwykłych czynności spółki są kwestie związane z zaciąganiem poważnych zobowiązań przez spółkę kredytu, pożyczki, zakup nieruchomości. Natomiast jeśli przed załatwieniem sprawy, które należy do zakresu tzw zwykłych spraw spółki jeden ze wspólników wyrazi swój sprzeciw do dokonania tych czynności, wówczas do tego, aby czynność ta została dokonana wymaga jest wcześniejsza uchwała wspólników.

Co istotne, jeśli wspólnik spółki jawnej pobiera pieniądze ze środków, które należą do spółki musi wykazać, że przeznaczył je na cele spółki. Jeśli wspólnik nie wykaże, że przeznaczył środki na prowadzenie spraw spółki, jest zobowiązany zwrócić pieniądze na rzecz spółki.

Wspólnicy spółki jawnej są zobowiązani do prowadzenia spraw spółki. Co należy rozumieć pod pojęciem „prowadzenie spraw spółki”?
Prowadzenie spraw spółki jawnej, o którym mówią przepisy kodeksu spółek to m.in. utrzymywanie kontaktów zewnętrznych, np. prowadzenie korespondencji, zawieranie umów, reprezentowanie spółki w urzędzie, a także wobec kontrahentów.

Polecamy serwis Wynagrodzenia

Do prowadzenia przez wspólnika spraw spółki stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, czyli art. 734-751 tego Kodeksu. W myśl przepisów Kodeksu cywilnego niezależnie od tego, czy zleceniobiorca pełni swoje obowiązki odpłatnie lub darmowo, jest obowiązany dołożyć należytej staranności przy wykonywaniu swoich zadań oraz odpowiada za szkodę wyrządzoną zleceniodawcy, w tym wypadku spółce jawnej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK