| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie

Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie

Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy stanowi dodatkowe, własne źródło finansowania składników aktywów. Dzięki przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk. W związku z tym nie następuje wypłata środków pieniężnych wspólnikom w formie dywidendy. W efekcie jednostka posiada dodatkowe źródło finansowania np. inwestycji, zakupu środków trwałych.

Należy zwrócić uwagę, że dokonanych wydatków nie ewidencjonuje się w powiązaniu z kapitałem zapasowym. Poczynione wydatki nie zmniejszą tego kapitału. W wyniku takiego zdarzenia następuje tylko zmiana wartości w poszczególnych pozycjach aktywów. Dla przykładu zakup środka trwałego powoduje zwiększenie wartości majątku trwałego i zmniejszenie wartości środków pieniężnych. Natomiast kapitał zapasowy, będący źródłem finansowania majątku, pozostaje bez zmian.

IFK poleca: Kapitał zapasowy obowiązkowy w sp. z o.o.

Kapitał zapasowy tworzą przede wszystkim spółki kapitałowe. Jednak nie wszystkie spółki kapitałowe mają obowiązek tworzenia tego kapitału.

Do tworzenia kapitału zapasowego zostały zobowiązane, na podstawie art. 396 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółki akcyjne. W myśl tej ustawy spółki akcyjne powinny utworzyć kapitał zapasowy w wysokości co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mają takiego obowiązku, więc o utworzeniu kapitału zapasowego decydują wspólnicy.

W spółkach osobowych bądź w jednostkach prowadzonych przez osoby fizyczne we własnym imieniu i na własny rachunek także nie ma obowiązku tworzenia kapitału zapasowego – o jego utworzeniu decydują wspólnicy (właściciele). Brak obowiązku tworzenia kapitału zapasowego w tego typu jednostkach wynika m.in. z tego, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania podmiotu gospodarczego nie tylko jego majątkiem, ale także majątkiem stanowiącym ich osobistą własność.

W jednostkach prowadzących działalność w innych formach prawnych niż spółki również jest tworzony kapitał zapasowy, który jednak jest inaczej nazwany. W przedsiębiorstwach państwowych jest to fundusz przedsiębiorstwa, w spółdzielniach – fundusz zasobowy, a w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej – fundusz zakładu.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule „Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie” >>

Polecamy serwis: Spółki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK