| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Akcja uprawnia do jednego głosu na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Prawo głosu powstaje od chwili pełnego pokrycia akcji, chyba że statut spółki przewiduje w tym zakresie inne rozwiązanie. Jakie ograniczenia prawa głosu mogą być przewidziane? Jaka procedura obowiązuje w zakresie liczenia głosów? Czy można głosować w inny sposób, niż osobiście?

W statucie spółki akcyjnej można zawrzeć regulację dotyczącą ograniczenia prawa głosu. Ograniczyć prawo głosu w ten sposób można akcjonariuszom, którzy posiadają akcje uprawniające do głosowania, które przekraczają 1/10 ogółu głosów. Ograniczenie powyższe dotyczyć może tylko i wyłącznie wykonywania prawa głosu z akcji, które przekraczają limit głosów oznaczony w statucie spółki akcyjnej.

Przeczytaj także: Na czym polega cash pool?

Janowi K., który jest akcjonariuszem spółki X statut może ograniczyć prawo głosu ponad np. 2/10 ogólną liczbę głosów, nawet jeżeli posiada 50 % ogólnej liczby akcji uprawniających do głosowania.

Jeżeli regulamin walnego zgromadzenia w spółce publicznej przewiduje możliwość głosowania na walnym zgromadzeniu spółki w drodze korespondencyjnej, to akcjonariusz ma prawo oddać skutecznie głos w ten sposób. Zaznaczyć należy, że zgodnie z Kodeksem spółek handlowych akcjonariusz ma prawo oddać odmienny głos z każdej akcji, której jest właścicielem.

Przy obliczaniu wyniku głosowania , a także przy obliczaniu kworum uwzględniane są głosy oddane korespondencyjnie pod warunkiem, że spółka otrzyma je najpóźniej w chwili zarządzenia głosowania podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy. W momencie ogłoszenia wyników głosowania głosy oddane drogą korespondencyjną stają się jawne.

Natomiast zgłoszenie sprzeciwu w drodze korespondencyjnej równa się zgłoszeniu wniosku o zaprotokołowanie sprzeciwu złożonego przez akcjonariusza, który jest obecny na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i stwarza uprawnienie do zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Polecamy serwis Korespondencja w biznesie

Jeżeli akcjonariusz oddał głos w drodze korespondencyjnej to traci on prawo do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jednakże akcjonariusz może odwołać swój głos oddany w drodze korespondencyjnej poprzez oświadczenie złożone spółce. Odwołanie głosu staje się skuteczne, jeśli doszło do spółki najpóźniej w momencie zarządzenia głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

reklama

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy obliczaniu wyniku głosowania , a także przy obliczaniu kworum uwzględniane są głosy oddane korespondencyjnie pod warunkiem, że spółka otrzyma je najpóźniej w chwili zarządzenia głosowania podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy.
Przy obliczaniu wyniku głosowania , a także przy obliczaniu kworum uwzględniane są głosy oddane korespondencyjnie pod warunkiem, że spółka otrzyma je najpóźniej w chwili zarządzenia głosowania podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »