| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Akcja uprawnia do jednego głosu na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Prawo głosu powstaje od chwili pełnego pokrycia akcji, chyba że statut spółki przewiduje w tym zakresie inne rozwiązanie. Jakie ograniczenia prawa głosu mogą być przewidziane? Jaka procedura obowiązuje w zakresie liczenia głosów? Czy można głosować w inny sposób, niż osobiście?

W statucie spółki akcyjnej można zawrzeć regulację dotyczącą ograniczenia prawa głosu. Ograniczyć prawo głosu w ten sposób można akcjonariuszom, którzy posiadają akcje uprawniające do głosowania, które przekraczają 1/10 ogółu głosów. Ograniczenie powyższe dotyczyć może tylko i wyłącznie wykonywania prawa głosu z akcji, które przekraczają limit głosów oznaczony w statucie spółki akcyjnej.

Przeczytaj także: Na czym polega cash pool?

Janowi K., który jest akcjonariuszem spółki X statut może ograniczyć prawo głosu ponad np. 2/10 ogólną liczbę głosów, nawet jeżeli posiada 50 % ogólnej liczby akcji uprawniających do głosowania.

Jeżeli regulamin walnego zgromadzenia w spółce publicznej przewiduje możliwość głosowania na walnym zgromadzeniu spółki w drodze korespondencyjnej, to akcjonariusz ma prawo oddać skutecznie głos w ten sposób. Zaznaczyć należy, że zgodnie z Kodeksem spółek handlowych akcjonariusz ma prawo oddać odmienny głos z każdej akcji, której jest właścicielem.

Przy obliczaniu wyniku głosowania , a także przy obliczaniu kworum uwzględniane są głosy oddane korespondencyjnie pod warunkiem, że spółka otrzyma je najpóźniej w chwili zarządzenia głosowania podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy. W momencie ogłoszenia wyników głosowania głosy oddane drogą korespondencyjną stają się jawne.

Natomiast zgłoszenie sprzeciwu w drodze korespondencyjnej równa się zgłoszeniu wniosku o zaprotokołowanie sprzeciwu złożonego przez akcjonariusza, który jest obecny na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i stwarza uprawnienie do zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Polecamy serwis Korespondencja w biznesie

Jeżeli akcjonariusz oddał głos w drodze korespondencyjnej to traci on prawo do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jednakże akcjonariusz może odwołać swój głos oddany w drodze korespondencyjnej poprzez oświadczenie złożone spółce. Odwołanie głosu staje się skuteczne, jeśli doszło do spółki najpóźniej w momencie zarządzenia głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy obliczaniu wyniku głosowania , a także przy obliczaniu kworum uwzględniane są głosy oddane korespondencyjnie pod warunkiem, że spółka otrzyma je najpóźniej w chwili zarządzenia głosowania podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy.
Przy obliczaniu wyniku głosowania , a także przy obliczaniu kworum uwzględniane są głosy oddane korespondencyjnie pod warunkiem, że spółka otrzyma je najpóźniej w chwili zarządzenia głosowania podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK