REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186) w art. 8 wskazuje, iż Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny.

REKLAMA

Należy wskazać, iż jawność danych umieszczonych w Krajowym Rejestrze Sądowym co do zasady dotyczy wszystkich jego rejestrów. Zainteresowany może więc mieć dostęp do informacji ujawnionych w:

  1. rejestrze przedsiębiorców
  2. rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  3. dłużników niewypłacalnych

Jawność należy rozumieć szeroko, dotyczy ona zarówno danych ujawnionych w formie elektronicznej jak i dokumentów złożonych do akt rejestrowych.

Zobacz: Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Dane z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego

REKLAMA

Są to dane wprowadzone przez sąd rejestrowy do systemu informatycznego. Można się z nimi zapoznać przez uzyskanie zaświadczenia, odpisu czy wypisu z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskodawca nie musi wykazywać interesu prawnego dla uzyskania takiego dokumentu, wystarczy złożyć wypełniony i opłacony wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym pamiętać, iż co do zasady obowiązuje trwałość wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym, oznacza to iż będziemy mogli uzyskać informacje o podmiotach nawet już wykreślonych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Należy dodać, iż z Centralnej Informacji KRS można uzyskać informacje o podmiotach zarejestrowanych na całym terytorium Polski (niezależnie od tego, w jakim miejscu składamy wniosek). Jedyny wyjątek to przeglądanie papierowych akt rejestrowych, które znajdują się w siedzibie sądu prowadzącego rejestr danego podmiotu.

Krajowy Rejestr Sądowy przez Internet

Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W wyszukiwarce zastosowano podział na:

  1. pełny rejestr (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, REGON, NIP)
  2. podmioty w upadłości (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, województwa czy powiatu)
  3. organizacje pożytku publicznego (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, województwo, powiat, gmina, miasto, przedział okresu w którym podmiot mógł uzyskać status organizacji pożytku publicznego).

Dla podmiotów posiadających bezpieczny podpis elektroniczny istnieje możliwość otrzymywania również drogą elektroniczną poświadczonych odpisów, zaświadczeń czy wyciągów. Podmioty te mogą również składać wnioski drogą elektroniczną.

Zobacz: Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Wyszukiwarka umieszczona na stronie ministerstwa sprawiedliwości jest niezwykle pomocna w sytuacji, w której nie znamy numeru KRS danej spółki -a dysponujemy np. jej firmą czy innymi danymi. Dzięki temu nie musimy składać oddzielnego wniosku o wskazanie numeru KRS... w celu uzyskania np. aktualnego odpisu (a co za tym idzie nie musimy uiszczać dodatkowej opłaty).

Możliwość przeglądania akt rejestrowych

Jawność przejawia się również możliwością przeglądania akt rejestrowych w sądzie rejestrowym właściwym dla danego podmiotu. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 10 wskazuje, iż każdy ma prawo przeglądania akt rejestrowych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, chyba że ustawa stanowi inaczej. W celu przejrzenia akt, należy zadzwonić do odpowiedniego wydziału sądu rejonowego i umówienie się na termin- akta niejednokrotnie trzeba ściągnąć z archiwum. Przeglądanie akt jest bezpłatne.

Jakie dane nie są jawne

Wskazuje się, iż akta dotyczące wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych podmiotu, który uległ wykreśleniu na podstawie art. 59 i 60 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie podlegają ujawnieniu, są dostępne wyłącznie dla podmiotu, którego wpis dotyczył, oraz wierzyciela, na którego wniosek orzeczono o wpisaniu podmiotu.

Przykładowo nie będą podlegać ujawnieniu:

  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych, które sąd rejestrowy wykreślił z urzędu jeżeli nastąpiło uchylenie lub zmiana postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane;
  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości, albo na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności;
  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych wykreślone z urzędu po upływie 10 lat od dokonania wpisu.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Podobnie nie będą podlegały ujawnieniu dokumenty będące podstawą wpisów w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców (dotyczącym między innymi zobowiązań czy postępowań upadłościowych i egzekucyjnych) które zostały wykreślone na podstawie art. 46 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dokumenty te sąd wyłącza z akt rejestrowych przedsiębiorcy i składa w prowadzonym oddzielnie zbiorze dokumentów, który jest dostępny jedynie dla przedsiębiorcy wpisanego w tym rejestrze oraz wierzyciela, na którego wniosek nastąpiło wykreślenie wpisu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA