| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Spółka cywilna - udział w zyskach i stratach

Spółka cywilna - udział w zyskach i stratach

Zamierzam założyć wraz z jeszcze trzema osobami spółkę cywilną. Proszę o wyjaśnienie kwestii podziału zysków w takiej spółce? Proszę także o informację co się dzieje, gdy spółka przynosi straty? Na jakich zasadach wspólnicy mają je pokryć? I jak się to ma do odpowiedzialności wspólników wobec kontrahentów spółki?


Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Umowa spółki cywilnej została uregulowana w art. 860-875 kodeksu cywilnego. Przepisy te odnoszą się m.in. do kwestii udziału w zyskach i stratach takiej spółki oraz do odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania.

I tak - zgodnie z ww. przepisami - każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wniesionego do spółki wkładu. W umowie spółki można jednak inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Należy przy tym pamiętać, że nie można w ogóle pozbawić wspólnika udziału w wypracowanych zyskach.

Inaczej natomiast przedstawia się kwestia udziału w stratach. Przepisy dopuszczają bowiem takie zapisy w umowie spółki, które zwalniają niektórych wspólników od udziału w stratach. Nie można jednak w ten sposób zwolnić od udziału w stratach wszystkich wspólników spółki, gdyż przepisy mówią wyraźnie o tym, że zwolnienie to może dotyczyć „niektórych wspólników”.

W razie wątpliwości, ustalony w umowie stosunek udziału wspólnika w zyskach odnosi się także do udziału w stratach.

Jeżeli chodzi o zobowiązania wspólników wobec osób trzecich, to przepisy stanowią, że za zobowiązania spółki cywilnej wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Oznacza to, że kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Wyłączenie od udziału w stratach spółki nie oznacza wyłączenia odpowiedzialności wobec osób trzecich - kontrahentów spółki. Może się zatem zdarzyć, że wierzyciel spółki wyegzekwuje spełnienia świadczenia od wspólnika wyłączonego w umowie spółki od udziału w stratach. Jeżeli taki wspólnik spełni to świadczenie, może żądać od współdłużników, czyli od pozostałych wspólników, zwrotu zapłaconej przez siebie kwoty.

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysków dopiero po rozwiązaniu spółki. Jeżeli jednak spółka została zawarta na czas dłuższy, wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrachunkowego.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

art. 366, art. 376 § 1 oraz art. 860 - 875 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK