| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność karna prokurenta spółki za wyrządzenie jej szkody

Odpowiedzialność karna prokurenta spółki za wyrządzenie jej szkody

W literaturze dużo miejsca poświęcono odpowiedzialności karnej członków zarządu spółki. Tymczasem odpowiedzialność prokurenta jest nie mniej istotna, jeśli zważy się, że prokura obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a jej zakresu nie można ograniczyć wobec osób trzecich, chyba że przepis ustawy wyraźnie na to zezwala.

Ustalenie powyższe może prowadzić do dwóch odmiennych konkluzji. Wedle pierwszej z nich - pomocnik do czynu zabronionego opisanego w art. 585 § 1 nie poniesie w ogóle odpowiedzialności, jeśli czyn nie nosił znamion przestępstwa. Skoro art. 585 § 2 ma regulować odpowiedzialność za pomocnictwo, to powinien to robić w sposób wyczerpujący. Jeśli zachowanie ocenianej osoby nie realizuje znamion art. 585 § 2, to osoba ta nie poniesie odpowiedzialności karnej. Możliwy jest także inny punkt widzenia, zgodnie z którym art. 585 § 2 reguluje odpowiedzialność za pomocnictwo w dokonaniu przestępstwa, co nie wyklucza odpowiedzialności pomocnika w oparciu o inne niż art. 585 § 2 przepisy za pomocnictwo do czynu zabronionego. Ułatwianie popełnienia czynu zabronionego niebędącego przestępstwem należy wówczas zakwalifikować jako czyn z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 585 § 1 k.s.h. Podobnie jak w przypadku podżegania, przyjmuje się, że pomocnictwo stanowi samodzielny typ czynu zabronionego. Zwykle opisuje się je złożoną kwalifikacją prawną, uwzględniającą zarówno znamiona pomocnictwa, jak i czynu zabronionego, w którego realizacji udzielano pomocy. W przypadku art. 585 § 2 zabieg taki nie jest konieczny z uwagi na kompletność regulacji zawartej w tym przepisie. Artykuł 585 § 2 sankcjonuje bowiem udzielnie pomocy osobie wymienionej w art. 585 § 1 do działania na szkodę spółki, powtarzając tym samym znamiona art. 585 § 1, co eliminuje potrzebę odwoływania się do tego przepisu w kwalifikacji prawnej czynu. Kara za podżeganie i pomocnictwo do czynu z art. 585 § 1 mieści się w granicach sankcji przewidzianych za sprawstwo (art. 585 § 2). Można wyobrazić sobie sytuacje, w których podżegacz lub pomocnik poniosą karę surowszą niż bezpośredni sprawca, np. wtedy, gdy bezpośredni sprawca wykazuje przejawy czynnego żalu, a podżegacz i pomocnik konsekwentnie dążą do dokonania czynu zabronionego z wyjątkowo niskich pobudek lub wtedy, gdy bezpośredni sprawca realizuje jedynie część czynu, do którego go podżegano i w którym udzielano mu pomocy albo wtedy, gdy - w przeciwieństwie do podżegacza i pomocnika - nie w pełni rozpoznaje znaczenie dokonanego czynu. Zgodnie z treścią art. 19 § 2 k.k., wymierzając karę za pomocnictwo, sąd może zastosować nadzwyczajne jej złagodzenie.

Artykuł 296 k.k. i art. 585 k.s.h. mogą pozostawać w zbiegu z innymi przepisami. Jeśli kilka przepisów zostanie naruszonych jednym, czynem konieczne będzie zastosowanie art. 11 § 2 k.k. Możliwa jest kumulatywna kwalifikacja z art. 296 k.k. i art. 585 k.s.h., gdy prokurent współdziała w wyrządzeniu szkody z osobą wymienioną w art. 585 § 1 k.s.h., a jednocześnie sam wyrządza spółce szkodę (art. 585 § 1 k.s.h. w zw. z art. 21 § 2 k.k. i art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.) lub gdy prokurent występuje jako podżegacz lub pomocnik z art. 585 § 2 k.s.h., a jednocześnie jako sprawca wyrządza spółce szkodę (art. 585 § 2 k.s.h. i art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.). Artykuł 296 k.k. lub art. 585 k.s.h. mogą nie znaleźć zastosowania, na skutek działania reguły lex specialis derogat legi generali. Tak będzie np. w relacji art. 585 § 1 k.s.h. w zw. z art. 21 § 2 k.k. do art. 130 ustawy z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. Nr 62, poz. 551 z późn.zm.) w zw. z art. 21 § 2 k.k.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK