| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Po zmianach kodeksu spółek handlowych, które obowiązują od 8 stycznia, możliwe jest obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. nawet do 5 tys. zł.


Procedura obniżenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. wymaga podjęcia kilku czynności. Po pierwsze - wspólnicy spółki muszą podjąć uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego. Po drugie, zarząd spółki ma obowiązek przeprowadzić tzw. postępowanie konwokacyjne, polegające na zawiadomieniu wierzycieli spółki o planowanym obniżeniu i na ewentualnym zaspokojeniu lub zabezpieczeniu tych wierzycieli, którzy wnieśli sprzeciw, co do obniżenia. Ostatnim etapem jest zgłoszenie obniżenia kapitału do właściwego sądu rejestrowego i wpis obniżenia do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Obniżenie kapitału zakładowego staje się skuteczne z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna określać wysokość obniżenia oraz sposób, w jaki kapitał ma być obniżony. Przy ustalaniu wysokości obniżenia należy zwrócić uwagę, aby kapitał zakładowy spółki po obniżeniu przedstawiał wartość nominalną nie mniejszą niż 5 tys. zł - jest to obecnie najniższa dopuszczalna wartość kapitału zakładowego w spółce z o.o. po nowelizacji kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie 8 stycznia 2009 r.

Kapitał zakładowy w spółce z o.o. może być obniżony poprzez zmniejszenie wartości nominalnej udziałów, umorzenie udziałów oraz poprzez scalenie udziałów. Przy zmniejszeniu wartości nominalnej udziałów trzeba pamiętać, aby nowa wartość pojedynczego udziału korespondowała z dopuszczalną, minimalną wartością nominalną udziału w spółce z o.o., tj. 50 zł.

Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego musi zostać podjęta przez wspólników sp. z o.o. większością 2/3 głosów. Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. wiąże się zawsze z koniecznością zmiany umowy spółki, a co za tym idzie, koniecznością podjęcia uchwały w formie aktu notarialnego.

Po podjęciu uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego zarząd spółki z o.o. powinien niezwłocznie ogłosić tę informację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W treści ogłoszenia powinno znaleźć się wezwanie wierzycieli spółki z o.o. do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym ukaże się ogłoszenie, jeśli nie wyrażają zgody na obniżenie kapitału. Wierzyciele spółki z o.o., którzy nie zgadzają się na obniżenie kapitału, powinni wnieść formalny sprzeciw w terminie trzech miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a spółka ma obowiązek zaspokoić lub zabezpieczyć roszczenia tych wierzycieli. Po upływie trzech miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia prawo wierzyciela spółki z o.o. do wniesienia sprzeciwu wygasa i wierzyciel taki jest uważany za zgadzającego się na obniżenie kapitału zakładowego w kształcie wynikającym z podjętej przez wspólników uchwały.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »