| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Po zmianach kodeksu spółek handlowych, które obowiązują od 8 stycznia, możliwe jest obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. nawet do 5 tys. zł.


Procedura obniżenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. wymaga podjęcia kilku czynności. Po pierwsze - wspólnicy spółki muszą podjąć uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego. Po drugie, zarząd spółki ma obowiązek przeprowadzić tzw. postępowanie konwokacyjne, polegające na zawiadomieniu wierzycieli spółki o planowanym obniżeniu i na ewentualnym zaspokojeniu lub zabezpieczeniu tych wierzycieli, którzy wnieśli sprzeciw, co do obniżenia. Ostatnim etapem jest zgłoszenie obniżenia kapitału do właściwego sądu rejestrowego i wpis obniżenia do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Obniżenie kapitału zakładowego staje się skuteczne z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna określać wysokość obniżenia oraz sposób, w jaki kapitał ma być obniżony. Przy ustalaniu wysokości obniżenia należy zwrócić uwagę, aby kapitał zakładowy spółki po obniżeniu przedstawiał wartość nominalną nie mniejszą niż 5 tys. zł - jest to obecnie najniższa dopuszczalna wartość kapitału zakładowego w spółce z o.o. po nowelizacji kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie 8 stycznia 2009 r.

Kapitał zakładowy w spółce z o.o. może być obniżony poprzez zmniejszenie wartości nominalnej udziałów, umorzenie udziałów oraz poprzez scalenie udziałów. Przy zmniejszeniu wartości nominalnej udziałów trzeba pamiętać, aby nowa wartość pojedynczego udziału korespondowała z dopuszczalną, minimalną wartością nominalną udziału w spółce z o.o., tj. 50 zł.

Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego musi zostać podjęta przez wspólników sp. z o.o. większością 2/3 głosów. Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. wiąże się zawsze z koniecznością zmiany umowy spółki, a co za tym idzie, koniecznością podjęcia uchwały w formie aktu notarialnego.

Po podjęciu uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego zarząd spółki z o.o. powinien niezwłocznie ogłosić tę informację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W treści ogłoszenia powinno znaleźć się wezwanie wierzycieli spółki z o.o. do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym ukaże się ogłoszenie, jeśli nie wyrażają zgody na obniżenie kapitału. Wierzyciele spółki z o.o., którzy nie zgadzają się na obniżenie kapitału, powinni wnieść formalny sprzeciw w terminie trzech miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a spółka ma obowiązek zaspokoić lub zabezpieczyć roszczenia tych wierzycieli. Po upływie trzech miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia prawo wierzyciela spółki z o.o. do wniesienia sprzeciwu wygasa i wierzyciel taki jest uważany za zgadzającego się na obniżenie kapitału zakładowego w kształcie wynikającym z podjętej przez wspólników uchwały.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK