REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wierzyciel wspólnika może wypowiedzieć umowę spółki

MB
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że wspólnicy spółek jawnych mają kłopoty finansowe. Czy to prawda, że po bezskutecznej egzekucji wierzyciel może wypowiedzieć umowę spółki po to, by było możliwe zaspokojenie jego roszczeń z udziałów dłużnika?

- Tak. Jest to możliwe, jeżeli zostaną zachowane warunki i terminy określone przepisami prawa. Niemniej trzeba liczyć się z zastosowaniem takiego rozwiązania przez wierzyciela.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika może uzyskać zajęcie tych praw służących wspólnikowi z tytułu udziału w spółce, którymi wspólnikowi wolno rozporządzać. Istotne jest przy tym, by wierzyciel na podstawie tytułu egzekucyjnego uzyskał zajęcie roszczeń służących wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia lub rozwiązania spółki. I jeśli taki tytuł ma, a w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeprowadzono bezskutecznie egzekucję z ruchomości wspólnika, to wierzyciel ów może wypowiedzieć umowę spółki. Musi jednak pamiętać, że powinno to nastąpić na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Może tak postąpić nawet wtedy, kiedy umowa spółki była zawarta na czas oznaczony. W sytuacji, gdy umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może skorzystać z terminu umownego. Wypowiedzenie złożone po upływie przewidzianego terminu jest bezskuteczne. W takiej sytuacji wierzyciel może złożyć drugie wypowiedzenie, oczywiście z zachowaniem terminu ustawowego.

Wspólnicy nie mogą w umowie spółki ograniczyć prawa wierzyciela do złożenia tego rodzaju wypowiedzenia. A jeśli nawet wprowadzą postanowienia przewidujące ograniczenia czy dodatkowe warunki, to będą one z mocy prawa nieważne. Jest to więc uprawnienie wierzyciela przysługujące mu niezależnie od zapisów umowy spółki.

Czy kiedy wierzyciel zdecyduje się na wypowiedzenie umowy spółki, ta będzie mogła istnieć nadal?

- Wypowiedzenie umowy przez wierzyciela i odejście jednego ze wspólników dla spółki jawnej może oznaczać jej rozwiązanie i likwidację. Wynika to wprost z postanowień art. 58 k.s.h., w którym wymieniono przyczyny rozwiązania spółki jawnej. Jednak pomimo wypowiedzenia złożonego przez wierzyciela może ona nadal istnieć, jeśli tak przewidują postanowienia umowy spółki albo pozostający w niej wspólnicy tak ustalą. Uzgodnienia w tej sprawie powinny nastąpić przed upływem terminu wypowiedzenia. W razie zaś przekroczenia go, wierzyciel będzie mógł skutecznie domagać się przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w celu rozwiązania spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób powinno wyglądać złożenie wypowiedzenia? Czy można je wycofać?

REKLAMA

- Wypowiedzenie jest oświadczeniem woli, które powinno być sporządzone na piśmie i doręczone wszystkim wspólnikom (także temu, który jest dłużnikiem) lub wspólnikowi uprawnionemu do reprezentacji spółki. Takie wypowiedzenie zaczyna wywierać skutki prawne dopiero z chwilą, gdy dotrze do wszystkich adresatów w sposób pozwalający im na zapoznanie się z jego treścią. W związku z tym należy zadbać o dowody doręczenia wypowiedzenia. Dlatego warto wysłać je listami poleconymi.

Wierzyciel może wycofać wypowiedzenie. Najlepiej jest, gdy odwołanie wypowiedzenia dotrze do wspólników wcześniej lub jednocześnie z samym wypowiedzeniem. Jeśli jednak wypowiedzenie już zostało doręczone, odwołanie go też jest dopuszczalne. W takiej sytuacji będzie skuteczne, pod warunkiem że wszyscy wspólnicy wyrażą na to zgodę.

Jak wierzyciel może zaspokoić swoje roszczenia, gdy dojdzie do skutecznego wypowiedzenia umowy spółki?

- Dzięki wypowiedzeniu umowy spółki jawnej wspólnik występuje ze spółki, a jego wierzyciel osobisty uzyskuje możliwość rozszerzenia egzekucji na uprawnienia i roszczenia przysługujące takiemu wspólnikowi wobec spółki. Zajęciu podlega więc prawo do udziału w zysku, do wypłaty odsetek od udziału kapitałowego oraz prawo do udziału likwidacyjnego wspólnika w majątku spółki. Należy przy tym zaznaczyć, że dopóki wspólnik pozostaje w spółce, nie można prowadzić egzekucji z tych jego praw. Jeśli więc wierzyciel wypowie umowę, spółka będzie musiała rozliczyć się z odchodzącym wspólnikiem, ustalając wysokość przysługującego mu udziału. Jako dzień bilansowy powinna przyjąć ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Udział nie będzie wypłacony wspólnikowi, lecz jego wierzycielowi. Oczywiście tylko do wysokości istniejącej wierzytelności.

Czy można zneutralizować wypowiedzenie złożone przez wierzyciela przez spłacenie go przez innego wspólnika?

- Należy przyjąć, że wypowiedzenie umowy spółki staje się bezskuteczne, jeżeli przed upływem terminu wypowiedzenia należność wierzyciela wobec wspólnika zostanie zapłacona. W takim przypadku dług przestaje istnieć, a tym samym znikną przesłanki wypowiedzenia umowy. Należność może spłacić osoba trzecia, także inny wspólnik. Do uzgodnienia między wspólnikiem-dłużnikiem a wspólnikiem spłacającym jego dług pozostaną kwestie wzajemnych rozliczeń.

PIOTR TUROWICZ

ekspert z Kancelarii Garrigues Polska

 

Not. MB

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 58, art. 61 art. 62, art. 64 i 65 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

• Art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA