| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Ostatnio dużo słyszy się o pomysłach uchwalenia upadłości konsumenckiej, która ma ochronić nadmiernie zadłużone osoby. Kryzys na rynkach walutowych i niezbyt dobre perspektywy gospodarcze powodują jednak, że nie tylko konsumenci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy obawiają się o swą płynność finansową.

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek wspólnika staje się masą upadłości, którą zarządza syndyk. Jeżeli ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu, zarząd mieniem wchodzącym do masy sprawuje zarządca. Sąd może jednak ustanowić zarząd sprawowany przez upadłego (zarząd własny) co do całości lub części majątku, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że upadły daje rękojmię należytego jego sprawowania, a niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych okoliczności. Zarząd własny sprawuje się pod nadzorem nadzorcy sądowego. Można to zobrazować następującą tabelą (w nawiasie podajemy podmiot sprawujący pieczę nad majątkiem wspólnika).

Tabela 1. Zarząd majątkiem

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu złożył dłużnik i do tego wniosku nie dołączył propozycji układowych wraz z propozycjami finansowania układu ani zestawienia przepływów finansowych za ostatnie 12 miesięcy, jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego zestawienia, ani nie usunął tych braków, mimo wezwania, sąd obowiązany jest ogłosić upadłość obejmującą likwidację majątku. Wierzyciel zgłaszający wniosek z możliwością zawarcia układu powinien dołączyć wstępne propozycje układowe. Brak tych propozycji, mimo wezwania, sprawia, że sąd ogłasza upadłość likwidacyjną. Sąd rozstrzyga o ogłoszeniu upadłości w drodze postanowienia (wydaje je w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku, przy czym jest to tylko termin instrukcyjny).

Wniosek o ogłoszenie upadłości kosztuje 1000 zł, a do rozpoznania sprawy właściwy jest sąd upadłościowy (wydział gospodarczy sądu rejonowego) właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika. O właściwości miejscowej sądu decyduje w pierwszej kolejności siedziba przedsiębiorstwa. W wypadku wspólnika spółki cywilnej będzie to zatem w przeważającej ilości wypadków siedziba spółki. Jeżeli przedsiębiorstwo składa się z kilku zakładów położonych w okręgach różnych sądów, właściwość miejscową oznacza się według siedziby zakładu głównego. Jeżeli spółka ma kilka przedsiębiorstw położonych w okręgach różnych sądów, osobie zgłaszającej żądanie upadłości przysługuje wybór sądu. Może się jednak zdarzyć i tak, że nie można ustalić właściwości miejscowej sądu. Wtedy do postępowania wkracza na wniosek osoby zainteresowanej Sąd Najwyższy, oznaczając sąd, do którego należy złożyć wniosek. Właściwość miejscowa sądu jest wyłączna - strony nie mogą się umówić o poddanie ich wniosków innemu sądowi. Sprawa jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron) - sąd może korzystać z pomocy biegłych przy ustalaniu stanu majątkowego, a także wysłuchać dłużnika i wierzyciela będącego wnioskodawcą. Istotne jest, że wspólnik powinien (nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości) zgłosić stosowny wniosek. Bierność jest sankcjonowana odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec pozostałych wspólników.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK