| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport

Niekiedy w praktyce zdarza się, że zachodzi potrzeba przeniesienia przedsiębiorstwa i wniesienia go jako aportu do spółki. Dzieje się tak nie tylko w przypadku likwidacji firmy, ale również przy jej przekształceniu.

PRZYKŁAD

11 sierpnia 2008 r. wspólnicy spółki cywilnej „Leonia s.c.” nabyli za 190 000 zł na współwłasność łączną 3800 udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością „Alex sp. z o.o.”, jednocześnie prowadząc w dalszym ciągu spółkę cywilną. W takiej sytuacji udziały wchodzą do majątku wspólnego wspólników i prawa z nich będą wykonywane według określonych w art. 865 k.c. zasad prowadzenia spraw spółki, ewentualnie z modyfikacjami umownymi. Jeśli jednak przedsiębiorstwo spółki cywilnej zostałoby wniesione do spółki z o.o. i jednocześnie zlikwidowano by spółkę cywilną, to nabyte w zamian udziały będą już tylko przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych wspólników, którzy mogą w każdej chwili domagać się jej zniesienia.

Współuprawnieni z udziału (w częściach ułamkowych lub łącznie) wykonują swoje prawa w spółce przez wspólnego przedstawiciela. Wytypowanym przedstawicielem powinna być osoba fizyczna, która będzie realizować wskazane prawa i obowiązki wspólników. Jeżeli zostanie wskazana osoba prawna albo ułomna osoba prawna (np. spółka jawna), to jej organ lub przedstawiciel będzie realizował prawa współuprawnionych. Wspólny przedstawiciel realizuje wszystkie prawa obligacyjne i organizacyjne współuprawnionych wspólników. Wniesienie rodzi też określone skutki podatkowe. Zgodnie z wyrokiem NSA w Gdańsku z 9 lutego 2000 r. (sygn. akt I SA/Gd 2036/97, niepublikowany): zawarcie szeregu umów sprzedaży w stosunkowo krótkim okresie czasu, w wyniku których cały majątek spółki cywilnej przeszedł na własność spółki akcyjnej przy jednoczesnym powiązaniu personalnym obu podmiotów gospodarczych oraz w sytuacji kiedy pracownicy jednego podmiotu stali się pracownikami drugiego podmiotu, zaś spółka akcyjna w sposób faktyczny była kontynuatorem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę cywilną - dawały organom podatkowym uzasadnione podstawy do przyjęcia, że przedmiotem sprzedaży było przedsiębiorstwo, przy czym oceny tej nie sposób uznać za dowolną. Skoro zatem przedmiotem sprzedaży było przedsiębiorstwo, a nie czynność nieobjęta przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, to, jak trafnie przyjęły to organy podatkowe, strona skarżąca nie mogła w sposób skuteczny dokonać odliczenia podatku VAT.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny 

PODSTAWA PRAWNA

• art. 551-554 oraz art. 751 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.),

• art. 184 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »