| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Jak odpowiada wspólnik spółki jawnej za zobowiązania tej spółki? Kiedy małżonkowie mogą powoływać się na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej? Jakie są przesłanki odpowiedzialności majątkiem wspólnym?

Obecnie w Polsce, nawet w środowisku przedsiębiorców, stosunkowo rzadko zawiera się małżeńskie umowy majątkowe. Niemniej jednak z punktu widzenia prawnego w małżeństwie wspólnika spółki jawnej możemy mieć do czynienia z następującymi ustrojami majątkowymi:

a) ustawowym ustrojem wspólności majątkowej,

b) umownym ustrojem rozszerzonej albo ograniczonej wspólności,

c) umownym ustrojem rozdzielności majątkowej,

d) ustrojem rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

Wobec wierzycieli małżonkowie mogą powoływać się na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności tylko wtedy, gdy wierzyciele wiedzieli o zawarciu i rodzaju małżeńskiej umowy majątkowej (art. 471 k.r.o.). Ciężar dowodu istnienia wiedzy wierzycieli o tych faktach spoczywa na małżonkach. Jednocześnie zgodnie z § 31 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach (Dz.U. Nr 117, poz. 1237 z późn.zm.) informacja o małżeńskiej umowie majątkowej zawartej przez małżonka wspólnika spółki jawnej i o rozdzielności majątkowej między małżonkami zostaje zamieszczona w rejestrze przedsiębiorców. Jeżeli więc taka informacja była umieszczona w rejestrze, to należy przyjąć, iż wierzyciel wspólnika wiedział o małżeńskiej umowie majątkowej. Jeżeli informacji nie umieszczono w rejestrze i nie udało się udowodnić małżonkom, iż wierzyciel wiedział o zawarciu i rodzaju małżeńskiej umowy majątkowej, wierzyciel może się zaspokoić tak, jakby tej umowy nie zawarto.

Artykuł 7872 k.p.c. stanowi, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli wykonalności wobec małżonka wspólnika według art. 787 k.p.c. oraz prowadzenia na podstawie tak powstałego tytułu wykonawczego egzekucji do tych składników, które należałyby do majątku wspólnego, gdyby umowy majątkowej nie zawarto. Wierzyciel może więc wszcząć egzekucję do majątku wspólnego, nawet jeżeli zawarto małżeńską umowę majątkową, o której wiedział. Wówczas jednak, ponieważ ta umowa jest skuteczna wobec wierzyciela, małżonkowie mogą się bronić wytaczając powództwo przeciw egzekucji.

W sytuacji istnienia wspólności majątkowej małżeńskiej możemy wyróżnić następujące masy majątkowe:

1) majątek osobisty wspólnika,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Komandzik-Szałagan

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »