| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje możliwość zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników? Komu przysługuje takie uprawnienie?

Prawo zaskarżania uchwał przysługuje zarówno wymienionym organom spółki z o.o., jak i każdemu członkowi tych organów. Odwołani członkowie organów spółki będą mogli wytoczyć powództwo jedynie wtedy, gdy są nadal wspólnikami spółki. Natomiastodwołani członkowie organów spółki, którzy nie są wspólnikami, nie mogą zaskarżać uchwał.

Wspólnik obecny na zgromadzeniu może skarżyć uchwałę, jeżeli głosował przeciwko niej, a następnie żądał zaprotokołowania sprzeciwu. Zgłoszenie sprzeciwu powinno być dokonane w formie pisemnej, tak jak całe głosowanie. Sprzeciw składa się na ręce zarządu spółki. Oddanie głosu przeciw, jak też zgłoszenie sprzeciwu musi zostać dokonane odnośnie do konkretnej uchwały.

Przykład

Janusz O. wspólnik sp. z o.o. na zgromadzeniu wspólników oddał wypełnioną kartę do głosowania i stwierdził, że zgłasza sprzeciw wobec każdej uchwały objętej porządkiem obrad. Następnie wniósł pozew, domagając się uchylenia podjętych na zgromadzeniu uchwał.

Janusz O. nie zagłosował przeciwko konkretnym uchwałom i nie zgłosił sprzeciwu wobec każdej z uchwał. W związku z tym nie przysługuje mu, jako wspólnikowi, prawo zaskarżania uchwał.

Z orzecznictwa

Zgłoszenie przez wspólnika spółki z o.o. sprzeciwu wobec wszystkich uchwał zgromadzenia wspólników, które mają być podjęte, i oddanie karty do głosowania, nie jest równoznaczne z głosowaniem przeciwko każdej z podejmowanych uchwał, takie zachowanie nie uprawnia więc do zaskarżenia uchwał - wyrok SN z 10 kwietnia 2000 r., sygn. akt V CKN 14/00, OSNC 2001, nr 6, poz. 82.

Żądanie zaprotokołowania sprzeciwu musi być zgłoszone wyraźnie i stanowczo. Obojętna natomiast jest okoliczność, czy sprzeciw faktycznie zostanie wpisany do protokołu. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych rozstrzygający jest bowiem fakt zgłoszenia sprzeciwu i wniosku o jego zaprotokołowanie, a nie wpisanie sprzeciwu do protokołu. Zazwyczaj sprzeciw jest odnotowywany w protokole na żądanie wspólnika. W wypadku jednak pominięcia w nim wzmianki o tym zainteresowany może przeprowadzić przed sądem dowód, że żądał zaprotokołowania sprzeciwu.

W sytuacji gdy zarządzono głosowanie tajne, które zakłada zastrzeżenie ujawnienia osób głosujących w określony sposób, wspólnik skarżący uchwałę nie musi udowadniać dokumentami, jaki głos oddał. Wystarczy, że stwierdzi, iż głosował przeciwko.

Z orzecznictwa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK