| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Niepodzielny majątek spółki cywilnej

Niepodzielny majątek spółki cywilnej

Wspólnicy spółki cywilnej są na zasadzie współwłasności łącznej właścicielami działki, na której znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. Rozszerzając działalność, chcieliby zmodyfikować umowę spółki i od 1 maja 2008 r. przyjąć nowego wspólnika. Jak wyglądają przekształcenia własnościowe na nieruchomości? Czy przyjęcie nowego wspólnika wymaga zachowania formy aktu notarialnego i ujawnienia zmian własności w księdze wieczystej?

W analizowanym stanie faktycznym ważniejsza jest jednak uchwała z 9 lutego 2007 r. (sygn. akt III CZP 164/06, niepublikowana), w której czytamy: przystąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej, w której wspólnikom przysługuje współwłasność łączna nieruchomości wymaga zachowania formy szczególnej obowiązującej przy przeniesieniu własności nieruchomości. Nie ma zatem żadnych wątpliwości co do tego, że wstąpienie do spółki nowego wspólnika i uczynienie go współwłaścicielem łącznym nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Artykuł 863 k.c. ma przy tym charakter bezwzględny, co oznacza, że nie może być wolą stron modyfikowany. Jeśli zatem wspólnicy zdecydują się na kooperację w formie spółki cywilnej, to muszą liczyć się z tym, że na czas trwania umowy dojdzie między nimi do powstania współwłasności łącznej ze wszystkimi tego konsekwencjami i nie ma możliwości odmiennego ukształtowania stosunków majątkowych. Każdy wspólnik ma od tej pory dwa majątki rozumiane jako pewien konglomerat praw i obowiązków. Po pierwsze dysponuje swym majątkiem osobistym, a po drugie jest też współwłaścicielem łącznym wspólnych rzeczy. Bezudziałowość tej współwłasności polega jednak na tym, że udział (czy raczej ściślej - pewien zespół praw do majątku) nie jest oznaczony ułamkowo. Stan ten o tyle nie jest definitywny, że współwłasność łączna przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych w sytuacji rozwiązania spółki bądź ustąpienia wspólnika. Naturalnie aktualizują się w takim wypadku wszelkie prawa i obowiązki współwłaścicieli z art. 195 i nast. k.c., a wcześniej czy później pojawi się też problem wyjścia ze współwłasności, czy to w drodze umowy stron, czy też na mocy postanowienia sądu. Kolejną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nienaruszalność majątku spółki w czasie jej trwania. Służą temu zakazy wymienione w art. 863 k.c. Po pierwsze nie jest dopuszczalne rozporządzenie udziałem we wspólnym majątku wspólników ani też udziałem w jego poszczególnych składnikach. Na mocy art. 58 par. 1 k.c. czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Rozporządzenie zakazane na mocy art. 863 par. 1 k.c. będzie zatem z mocy prawa nieważne, co spowoduje, że gdyby nabywca udziału zapłacił, będzie mógł domagać się zwrotu nienależnego świadczenia w trybie art. 410 k.c. Kolejną konsekwencją niepodzielności majątku jest fakt, że nie stosuje się do niego w czasie trwania spółki przepisów o zobowiązaniach podzielnych. Interesy wierzycieli są w tym wypadku chronione przez możliwość zajęcia praw przysługujących wspólnikowi w razie wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

• Przystąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej, w której wspólnikom przysługuje współwłasność łączna nieruchomości, wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

• W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku. Ewentualny wniosek w tej sprawie zostanie przez sąd oddalony.

ADAM MALINOWSKI

radca prawny

PODSTAWA PRAWNA

Art. 158 oraz art. 863-864 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK