| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Uchwały wspólników (partnerów)

Przepisy o spółce partnerskiej nie zawierają regulacji dotyczącej procedury podejmowania uchwał. Wobec tego będą tutaj miały odpowiednio zastosowanie zasady właściwe dla spółki jawnej (art. 89 k.s.h.). Umowa spółki partnerskiej może przewidywać, że do podjęcia uchwały wymagana jest zwykła lub absolutna liczba głosów. Ponadto, umowa spółki może stanowić, że dla podjęcia pewnych określonych uchwał, jak np. zmiana umowy spółki, przyjęcie nowych partnerów do spółki, wykluczenie partnera, czy założenie nowych filii, konieczna jest kwalifikowana większość25. W braku przepisów o niezbędnym kworum należy przyjąć, że w głosowaniu muszą wziąć udział wszyscy powołani do współdziałania wspólnicy26. Umowa spółki może też stanowić, że większość określa się na podstawie liczby wspólników27 lub proporcjonalnie do udziału w zysku. Również w odniesieniu do formy podejmowania uchwał istnieje duża swoboda. Uchwały mogą być podejmowane w zasadzie w dowolnej formie, a więc na zebraniu wspólników lub poza nim.

Prawo (wspólnika) partnera do informacji

Odrębną kwestią wymagającą przeanalizowania jest uprawnienie partnera spółki partnerskiej do informacji. Na mocy normy z art. 89 k.s.h. będzie miał tutaj odpowiednie zastosowanie przepis art. 38 § 2 k.s.h. o spółce jawnej. Zgodnie z tą regulacją każdy partner może żądać przedłożenia wszelkich ksiąg, pism oraz innych dokumentów, znajdujących się w posiadaniu osób prowadzących sprawy spółki, pracowników, prokurentów i pełnomocników spółki, które stanowią własność spółki lub zawierają informacje o interesach i jej stanie majątkowym28. Prawo partnera do informacji w ramach art. 38 § 2 k.s.h. jest też niezależne od tego, czy partner ten prowadzi sprawy spółki, czy nie. Za takim stanowiskiem przemawia przede wszystkim literalne brzmienie tego przepisu, który odnosi się generalnie do wszystkich wspólników (partnerów) spółki. Również partner pozbawiony prawa do prowadzenia praw spółki posiada nadal status partnera. Problematyczne jest pytanie o istnienie prawa do informacji po wystąpieniu partnera ze spółki. Artykuł 38 § 2 statuuje prawo do zasięgania informacji dla wspólnika związanego jeszcze postanowieniami umowy partnerskiej. Wyjątki od tej zasady powinny być dopuszczone w sytuacji, gdy partner, który wystąpił ze spółki, zamierza dochodzić swojego roszczenia o podział przysługującej mu części nadwyżki w wyniku rozwiązania spółki. W takim wypadku wydaje się uzasadnione przyznanie mu prawa do wglądu w dokumenty spółki, jeżeli są one istotne dla uzasadnienia jego roszczeń wobec spółki.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK