| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy spółka za utracone prawo wypłaci rekompensatę

Czy spółka za utracone prawo wypłaci rekompensatę

Spółka z o.o., której udziały posiadam, ma być przekształcona w spółkę akcyjną. Dotychczas często korzystałem z prawa kontroli. Wiem, że po przekształceniu nie będzie można tego robić i należy się za to rekompensata. Zastanawiam się, czy w ogóle przystąpić do tej spółki akcyjnej. Czy w przypadku, gdy nie zdecyduję się na to, otrzymam rekompensatę za utracone prawo kontroli?


EKSPERT WYJAŚNIA


Prawa i obowiązki wspólnika spółki z o.o., które nie są zgodne z przepisami o spółce akcyjnej, wygasają z mocy prawa z dniem przekształcenia. Dotyczy to uprawnień wspólników, które mają oni na podstawie przepisów regulujących funkcjonowanie np. spółki z o.o., a które nie mają swoich odpowiedników w przepisach określających naturę innego typu spółki, np. spółki akcyjnej. Należy do nich prawo do indywidualnej kontroli spółki. Trzeba pamiętać, że analizowany problem dotyczy uprawnień wynikających z przepisów, a nie umowy spółki czy też jej statutu.


Wspólnik, którego prawa wygasają, ma wobec spółki przekształconej roszczenie o uzyskanie stosownego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to powinno być wypłacone nie później niż w terminie roku od dnia przekształcenia, chyba że uprawniony i spółka postanowią inaczej.


NASZA REKOMENDACJA

Czytelnik będzie miał prawo do wynagrodzenia za utracone prawa kontroli niezależnie od tego, czy złoży oświadczenie o uczestnictwie w spółce przekształconej, czy też nie będzie chciał być wspólnikiem spółki akcyjnej powstałej w wyniku przekształcenia. W przepisie jest bowiem mowa o wspólniku spółki przekształcanej. Jeśli w drodze porozumienia ze spółką nie zostanie ustalony inny termin, to wypłata wynagrodzenia powinna odbyć się w ciągu roku od dnia przekształcenia.

Podstawa prawna

• Art. 212, art. 579 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

JANUSZ PIEJKO

ekspert z Grupy Prawno-Finansowej Causa

 

Notowała MONIKA BURZYŃSKA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »