| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę?


rada

 


Tak. Prawo do zwrotu dopłat jest prawem majątkowym ściśle związanym z faktem posiadania udziałów przez wspólnika. Konsekwentnie w razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, traci on prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat. Prawo to przechodzi na Państwa jako nabywcę udziałów. Szczegóły w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Przepisy prawa handlowego przewidują, że zwrot dopłat może nastąpić po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia o zamierzonym zwrocie. Ogłoszenie powinno zostać zamieszczone w gazecie, określonej w umowie spółki jako przeznaczona na jej ogłoszenia (art. 179 § 2 k.s.h.). Jeżeli w umowie spółki nie wskazano takiej gazety, wówczas ogłoszenie należy umieścić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co wynika z art. 5 k.s.h. Powinni jednak Państwo sprawdzić, czy w umowie spółki, której udziały Państwo nabywają, nie ma przeciwnych postanowień od tych zawartych w Kodeksie spółek handlowych. Umowa spółki mogła bowiem zmienić warunek dotyczący wymogu ogłoszenia o zwrocie dopłaty, a także skrócić lub znieść 3-miesięczny termin na zwrot dopłaty od ogłoszenia (art. 178 § 1 k.s.h.).


PRZYKŁAD

W umowie spółka XYZ z o.o. umieściła zapis: „zwrot dopłat nie wymaga ogłoszenia o zamierzonym zwrocie, a dopłaty podlegają zwrotowi po upływie 3 tygodni od dnia podjęcia przez wspólników uchwały o zwrocie”.

1 września 2007 r. wspólnicy podjęli uchwałę o zwrocie dopłat. Oznacza to, że zwrot uzyskają 23 września 2007 r. niezależnie od braku ogłoszenia.


Prawo do zwrotu dopłat jest prawem ściśle związanym z faktem posiadania udziałów przez wspólnika. Oznacza to, że ich zbycie pozbawia dotychczasowego właściciela prawa do zwrotu wniesionej przez siebie dopłaty. Prawo to przechodzi na nabywcę udziałów, czyli w tym przypadku na Państwa.


WAŻNE!

W razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat przechodzi na nabywcę udziałów.


Powinni jednak Państwo pamiętać, że dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym (art. 179 § 1 k.s.h.). W umowie spółki mogło być jednak zawarte postanowienie, że dopłaty podlegają zwrotowi nawet w sytuacji, gdy są potrzebne na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki. W umowie spółki można także zawrzeć postanowienie o zwrocie częściowym w takiej sytuacji. Tak więc i tutaj zachodzi konieczność sprawdzenia, czy w umowie spółki, której udziały Państwo nabywają, nie ma korzystniejszych postanowień od tych zawartych w Kodeksie spółek handlowych.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »