REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę?


rada

 

REKLAMA


Tak. Prawo do zwrotu dopłat jest prawem majątkowym ściśle związanym z faktem posiadania udziałów przez wspólnika. Konsekwentnie w razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, traci on prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat. Prawo to przechodzi na Państwa jako nabywcę udziałów. Szczegóły w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Przepisy prawa handlowego przewidują, że zwrot dopłat może nastąpić po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia o zamierzonym zwrocie. Ogłoszenie powinno zostać zamieszczone w gazecie, określonej w umowie spółki jako przeznaczona na jej ogłoszenia (art. 179 § 2 k.s.h.). Jeżeli w umowie spółki nie wskazano takiej gazety, wówczas ogłoszenie należy umieścić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co wynika z art. 5 k.s.h. Powinni jednak Państwo sprawdzić, czy w umowie spółki, której udziały Państwo nabywają, nie ma przeciwnych postanowień od tych zawartych w Kodeksie spółek handlowych. Umowa spółki mogła bowiem zmienić warunek dotyczący wymogu ogłoszenia o zwrocie dopłaty, a także skrócić lub znieść 3-miesięczny termin na zwrot dopłaty od ogłoszenia (art. 178 § 1 k.s.h.).


PRZYKŁAD

W umowie spółka XYZ z o.o. umieściła zapis: „zwrot dopłat nie wymaga ogłoszenia o zamierzonym zwrocie, a dopłaty podlegają zwrotowi po upływie 3 tygodni od dnia podjęcia przez wspólników uchwały o zwrocie”.

1 września 2007 r. wspólnicy podjęli uchwałę o zwrocie dopłat. Oznacza to, że zwrot uzyskają 23 września 2007 r. niezależnie od braku ogłoszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Prawo do zwrotu dopłat jest prawem ściśle związanym z faktem posiadania udziałów przez wspólnika. Oznacza to, że ich zbycie pozbawia dotychczasowego właściciela prawa do zwrotu wniesionej przez siebie dopłaty. Prawo to przechodzi na nabywcę udziałów, czyli w tym przypadku na Państwa.


WAŻNE!

W razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat przechodzi na nabywcę udziałów.


Zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę

REKLAMA


Powinni jednak Państwo pamiętać, że dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym (art. 179 § 1 k.s.h.). W umowie spółki mogło być jednak zawarte postanowienie, że dopłaty podlegają zwrotowi nawet w sytuacji, gdy są potrzebne na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki. W umowie spółki można także zawrzeć postanowienie o zwrocie częściowym w takiej sytuacji. Tak więc i tutaj zachodzi konieczność sprawdzenia, czy w umowie spółki, której udziały Państwo nabywają, nie ma korzystniejszych postanowień od tych zawartych w Kodeksie spółek handlowych.


Na zwrot dopłat nie mogą jednak Państwo liczyć w przypadku, gdy strata finansowa wykazana w sprawozdaniu finansowym powoduje również brak pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółki. W takiej sytuacji zarząd ma obowiązek odmówić zwrotu dopłat, nawet gdy zwrot został uchwalony przez wspólników. Wspólnicy nie mogą bowiem otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego (art. 189 § 2 k.s.h.). Limit dopuszczalności zwrotu dopłat wyznacza zatem także wysokość kapitału zakładowego.


WAŻNE!

Spółka może zwrócić wspólnikom dopłaty, nawet w sytuacji gdyby były one potrzebne na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki, o ile zwrot nie naruszy kapitału zakładowego spółki.


Warto zaznaczyć, że powyższe uwagi nie dotyczą spółek znajdujących się w likwidacji. Postawienie spółki w stan likwidacji oznacza bowiem, że nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań. Otrzymanie zwrotu dopłaty z naruszeniem opisanych zasad oznaczałoby dla Państwa konieczność jej zwrotu spółce na podstawie art. 198 k.s.h.


Skutki podatkowe zwrotu dopłat


Warto także dodać, że zwrot nabytych dopłat nie będzie dla Państwa przychodem. Jeżeli umowa nabycia przez Państwa tych udziałów odrębnie określała cenę udziałów oraz cenę nabycia prawa majątkowego z tytułu zwrotu dopłat do kapitału, to w chwili zwrotu dopłat nie będą Państwo mieli prawa do zaliczenia do kosztów podatkowych ceny nabycia prawa do dopłaty.


WAŻNE!

Zwrot dopłat nie stanowi przychodu podatkowego.

REKLAMA


Również jeżeli umowa, na podstawie której nabyli Państwo udziały, nie określała w sposób odrębny ceny nabycia udziałów oraz ceny nabycia prawa do zwrotu dopłat, to kwoty odpowiadającej cenie nabycia prawa majątkowego nie będą Państwo mieli prawa zaliczyć do kosztów. Wynika to z tego, że dopłaty nie powiększają udziału wspólnika w kapitale zakładowym spółki, dlatego nie można uznać ich za wydatek poniesiony na objęcie udziałów.


- art. 12 ust. 1 pkt 2 i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

- art. 177, 178, 179 i 198 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy, prawnik

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA