| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.


Dla zapewnienia wspólnikom wpływu na działalność spółki, w szczególności na skład jej organów, kodeks spółek handlowych zastrzega jednak dla udziałowców prawo żądania zwołania zgromadzenia, zabezpieczone możliwością odwołania się do sądu (art. 236 i 237 kodeksu spółek handlowych).

 


Wspólnik reprezentujący wymaganą liczbę udziałów może domagać się zwołania zgromadzenia. Nie może on jednak mieć pewności co do skutków zwołanego zgromadzenia (co do tego, jakie uchwały zostaną podjęte ani czy w ogóle dojdzie do podjęcia uchwał). Prawo przewidziane dla wspólnika ograniczone jest bowiem do doprowadzenia do zwołania zgromadzenia.


Przepis art. 236 k.s.h. przewiduje możliwość żądania przez wspólnika zwołania tylko nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.


Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwoływane jest w dowolnym czasie - w celu podjęcia decyzji w sprawach wynikających z aktualnych potrzeb spółki. W przeciwieństwie do nadzwyczajnego zgromadzenia, zwyczajne zgromadzenie odbywa się w określonym ustawowo terminie po zakończeniu roku obrotowego - dla rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółki, podjęcia decyzji o podziale zysku lub pokryciu straty oraz udzielenia absolutorium władzom spółki.


W spółkach z o.o. rada nadzorcza lub komisja rewizyjna mają prawo zwołać zwyczajne zgromadzenie na wypadek niezwołania go przez zarząd w ustawowym terminie.


Przepisy wyłączają natomiast możliwość żądania przez wspólnika zwołania zwyczajnego zgromadzenia, zabezpieczając jednocześnie spółkę przed bezczynnością zarządu poprzez przyznanie innym organom spółki prawa do zwołania zgromadzenia.


Należy jednak zauważyć, że w spółkach z o.o. nie musi na ogół występować ani rada nadzorcza, ani komisja rewizyjna. W takiej sytuacji - zdaniem autorki - należałoby przyjąć, że żądanie zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników przysługuje wspólnikowi - na takich samych zasadach jak w przypadku uprawnienia do żądania zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.


Prawo żądania zwołania zgromadzenia przysługuje wspólnikowi lub wspólnikom, którzy reprezentują łącznie co najmniej 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Umowa spółki może przyznać to uprawnienie także wspólnikom reprezentującym mniejszą część kapitału. Wielkość udziału danego wspólnika w kapitale zakładowym spółki ocenia się według daty, w której wspólnicy występują z żądaniem zwołania zgromadzenia. Jeśli zarząd nie podporządkuje się żądaniu, wspólnicy mają prawo do dalszych działań, tym razem przed sądem rejestrowym. Tacy wspólnicy muszą utrzymywać swój stan udziału w kapitale na minimalnym poziomie 10 proc. podczas całej procedury prowadzącej do zwołania zgromadzenia. Oznacza to, że zbycie udziałów i zejście poniżej progu 10 proc. powoduje utratę prawa do żądania, a później zwołania zgromadzenia.

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK