| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

W jaki sposób wspólnicy spółki z o.o. mogą korzystać z zysku

Aktualizacja: 27.05.2008

Jakie zasady obowiązują przy ustalaniu kwoty zysku, który może być przeznaczony do podziału między wspólników w ramach dywidendy? »

Jakie są skutki funkcjonowania dwóch zarządów w spółce kapitałowej

Aktualizacja: 21.04.2008

Zdarza się, że w ramach jednej spółki zaczynają funkcjonować dwa zarządy. Jakie okoliczności wywołują zwykle takie sytuacje? »

Jak zwołać zwyczajne walne zgromadzenie w spółce z o.o.

Aktualizacja: 15.04.2008

Kiedy zarząd spółki z o.o. ma obowiązek zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników? Czy obowiązuje go jakiś maksymalny termin, którego nie można przekroczyć? »

Jak zawiadamiać wspólników spółki o zgromadzeniach

Aktualizacja: 01.04.2008

O zgromadzeniach wspólników spółki z o.o. można zawiadamiać pocztą elektroniczną. Adresat musi się jednak na to zgodzić i podać adres. »

Jak przekształcać spółkę cywilną w spółkę jawną

Aktualizacja: 27.03.2008

Dla wielu spółek cywilnych zarówno 2006, jak i 2007 rok był pomyślny. Z tego powodu przez te dwa kolejne lata osiągnęły one wartość przychodów powodującą obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. W większości spółek cywilnych rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W związku z tym 31 marca upływa dla nich termin, jaki mają na dokonanie zgłoszenia przekształcenia w spółki jawne. Co przesądza o tym, że spółka jest już spółką jawną? »

Jak przekształcić spółkę cywilną

Aktualizacja: 18.03.2008

Spółka cywilna jest z samej swej istoty pomyślana jako forma prawna prowadzenia działalności w niewielkim rozmiarze. Na pewnym etapie konieczną może okazać się transformacja spółki i przekształcenie jej w bardziej zaawansowane stadium.  »

Czy w związku z wprowadzeniem nowych kodów PKD należy zmienić umowę spółki

Aktualizacja: 13.03.2008

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowa polska klasyfikacja działalności. Do 31 grudnia 2009 r. zarejestrowani, w oparciu o wcześniejsze PKD, mają obowiązek zaktualizować wszelkie wpisy w rejestrach urzędowych. »

Umowy między spółką kapitałową a członkiem zarządu

Aktualizacja: 04.04.2008

Kto reprezentuje spółkę w przypadku zawierania przez nią umowy z członkiem jej zarządu? Czy dotyczy to wszystkich umów? Jaką formę powinno mieć pełnomocnictwo? »

Niepodzielny majątek spółki cywilnej

Aktualizacja: 11.03.2008

Wspólnicy spółki cywilnej są na zasadzie współwłasności łącznej właścicielami działki, na której znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. Rozszerzając działalność, chcieliby zmodyfikować umowę spółki i od 1 maja 2008 r. przyjąć nowego wspólnika. Jak wyglądają przekształcenia własnościowe na nieruchomości? Czy przyjęcie nowego wspólnika wymaga zachowania formy aktu notarialnego i ujawnienia zmian własności w księdze wieczystej? »

Kto zwołuje zgromadzenie wspólników w spółce

Aktualizacja: 06.03.2008

Kto jest uprawniony do zwołania zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? »

Skutki wypowiedzenia udziału przez wspólnika

Aktualizacja: 04.03.2008

Wspólnikowi występującemu ze spółki cywilnej zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania. Nie może on jednak żądać zwrotu rzeczy wniesionych do spółki na własność tytułem wkładu. »

Za długi wspólnicy odpowiadają solidarnie

Aktualizacja: 27.02.2008

Wierzyciel może domagać się zwrotu długu od któregokolwiek ze wspólników spółki cywilnej - np. od tego, który daje najlepszą gwarancję spłaty zadłużenia. Wybierając formę prawną prowadzenia działalności, warto wziąć to pod uwagę. »

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej aportem do spółki z o.o.

Aktualizacja: 19.02.2008

Spółka z o.o., do której jako aport zostało wniesione przedsiębiorstwo wspólników spółki cywilnej, ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej powstałe przed jej przejęciem, związane z prowadzeniem przejmowanego przedsiębiorstwa. »

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Aktualizacja: 14.02.2008

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie? »

Wysokość kapitału zakładowego spółki nie daje gwarancji jej wypłacalności

Aktualizacja: 12.02.2008

Jako miernika wypłacalności spółki nie można traktować wysokości kapitału zakładowego, wynikającego z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK