| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Jak założyć spółkę jawną

Aktualizacja: 07.06.2010

Prowadzenie działalności gospodarczej może przybierać różne formy. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest odpowiednia dla osób prowadzących mały biznes. Jeżeli jednak ktoś planuje prowadzić większą firmę lub działalność na szerszą skalę – może rozważyć założenie spółki prawa handlowego. Podpowiadamy jak prawidłowo założyć spółkę jawną. »

Możliwości zmiany uprawnień członków zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 27.05.2010

Kto ma prawo prowadzić sprawy spółki z o.o.? Czy ustawowe zasady dotyczące prowadzenia spraw spółki mogą zostać zmodyfikowane w umowie spółki? »

Zawieszenie działalności gospodarczej spółki z o.o.

Aktualizacja: 24.05.2010

W jaki sposób zawiesza się działalność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Co krok po kroku trzeba zrobić? Co się dzieje z płatnościami dla kontrahentów, jeśli nie są zapłacone? »

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 18.05.2010

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanych ze zbyciem udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy możliwość zbycia udziału może być ograniczona? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy taki zakaz (ograniczenie) musi być zapisany w umowie spółki, czy spółka może go wprowadzić w inny sposób? Czy wspólnik może zbyć tylko część udziału? »

Jak założyć spółkę z o.o.

Aktualizacja: 13.05.2010

Nie słabnie popularność spółki z o.o. jako formy prawnej najstosowniejszej dla niezbyt dużego rozmiaru działalności. Wynika to z prostoty założenia i prowadzenia spółki, a także z ograniczonej odpowiedzialności za długi. Pomimo że przy postępowaniu założeniowym asystować musi notariusz, który sporządza np. umowę spółki, warto poznać zasady zawiązywania i rejestracji umowy. »

Uprawnienia mniejszościowego wspólnika

Aktualizacja: 07.05.2010

Jestem mniejszościowym wspólnikiem spółki z o.o., która liczy 40 udziałowców. Mój udział w kapitale zakładowym spółki wynosi 3,45%, ale jestem w stanie przekonać do działania wspólników dysponujących ok. 1/4 kapitału. Problem polega na tym, że zarząd spółki nie zwołuje od dłuższego czasu zgromadzenia wspólników, a spółka wykazuje stratę. Co robić? Czy jest jakaś kara za takie zachowanie? »

Zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych

Aktualizacja: 05.05.2010

Legitymacja czynna do występowania przeciwko spółce kapitałowej z powództwem o uchylenie, stwierdzenie nieważności lub stwierdzenie nieistnienia uchwały jej zgromadzenia stanowi niezwykle doniosły problem, zarówno z praktycznego, jak i z teoretycznego punktu widzenia. »

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji

Aktualizacja: 26.04.2010

Proszę o informację, kto odpowiada za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji? Czy jest to osoba, która w imieniu takiej spółki dokonywała określonej czynności? A może jest to sama spółka? »

Zmiana umowy spółki z o.o.

Aktualizacja: 21.04.2010

W jaki sposób dokonuje się zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy uchwała w tej sprawie musi być jednomyślna? Jakie są wymagania dotyczące kworum? Czy w sprawie zmiany umowy spółki wspólnicy mogą głosować przez pełnomocników? »

Spółka cywilna a spółka jawna

Aktualizacja: 14.04.2010

Forma prawna prowadzonej działalności gospodarczej powinna przynosić korzyści z niej wynikające, ale należy pamiętać o zagrożeniach. »

Odpowiedzialność osób zarządzających spółkami

Aktualizacja: 09.04.2010

Odpowiedzialność osób zarządzających spółkami, jakkolwiek zróżnicowana w różnych typach spółek, często wiąże się z odpowiedzialnością osobistą całym majątkiem danej osoby. »

Jak zlikwidować spółkę z o.o.

Aktualizacja: 07.04.2010

Spółka z o.o. powstaje w dacie wpisu do rejestru (art. 12 k.s.h.), a jej byt prawny kończy się z chwilą dokonania wykreślenia spółki przez sąd rejestrowy (art. 272 i art. 289 § 1 k.s.h.) z Krajowego Rejestru Sądowego. Dla rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (oprócz przypadku prowadzenia wobec tego podmiotu postępowania upadłościowego) konieczne jest jednak przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, uregulowanego przepisami kodeksu spółek handlowych (art. 270 i nast. k.s.h.). »

Legitymacja do „zaskarżania” uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych

Aktualizacja: 24.03.2010

Legitymacja czynna do występowania przeciwko spółce kapitałowej z powództwem o uchylenie, stwierdzenie nieważności lub stwierdzenie nieistnienia uchwały jej zgromadzenia stanowi niezwykle doniosły problem, zarówno z praktycznego, jak i z teoretycznego punktu widzenia. »

Finansowanie wierzycielskie

Aktualizacja: 16.03.2010

Wspólnik (akcjonariusz), który chce wyposażyć spółkę w środki finansowe niezbędne do jej funkcjonowania, może wybrać pomiędzy wniesieniem określonej wysokości wkładów na powiększenie kapitału zakładowego spółki, wniesieniem dopłat a udzieleniem spółce pożyczki. »

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. w przypadku upadłości likwidacyjnej

Aktualizacja: 10.03.2010

Przy dokonywaniu analizy zagadnień prawnych związanych z upadłością likwidacyjną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zwraca się przede wszystkim uwagę na kwestie proceduralne, majątkowe czy związane z realizacją zobowiązań wobec wierzycieli upadłego przedsiębiorcy. Niestety, niejednokrotnie zostaje pominięta kwestia odpowiedzialności karnej członków zarządu upadłej spółki, uregulowana w prawie upadłościowym i naprawczym (p.u.n.). »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK