| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Jak założyć spółkę z o.o.

Aktualizacja: 13.05.2010

Nie słabnie popularność spółki z o.o. jako formy prawnej najstosowniejszej dla niezbyt dużego rozmiaru działalności. Wynika to z prostoty założenia i prowadzenia spółki, a także z ograniczonej odpowiedzialności za długi. Pomimo że przy postępowaniu założeniowym asystować musi notariusz, który sporządza np. umowę spółki, warto poznać zasady zawiązywania i rejestracji umowy. »

Uprawnienia mniejszościowego wspólnika

Aktualizacja: 07.05.2010

Jestem mniejszościowym wspólnikiem spółki z o.o., która liczy 40 udziałowców. Mój udział w kapitale zakładowym spółki wynosi 3,45%, ale jestem w stanie przekonać do działania wspólników dysponujących ok. 1/4 kapitału. Problem polega na tym, że zarząd spółki nie zwołuje od dłuższego czasu zgromadzenia wspólników, a spółka wykazuje stratę. Co robić? Czy jest jakaś kara za takie zachowanie? »

Zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych

Aktualizacja: 05.05.2010

Legitymacja czynna do występowania przeciwko spółce kapitałowej z powództwem o uchylenie, stwierdzenie nieważności lub stwierdzenie nieistnienia uchwały jej zgromadzenia stanowi niezwykle doniosły problem, zarówno z praktycznego, jak i z teoretycznego punktu widzenia. »

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji

Aktualizacja: 26.04.2010

Proszę o informację, kto odpowiada za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji? Czy jest to osoba, która w imieniu takiej spółki dokonywała określonej czynności? A może jest to sama spółka? »

Zmiana umowy spółki z o.o.

Aktualizacja: 21.04.2010

W jaki sposób dokonuje się zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy uchwała w tej sprawie musi być jednomyślna? Jakie są wymagania dotyczące kworum? Czy w sprawie zmiany umowy spółki wspólnicy mogą głosować przez pełnomocników? »

Spółka cywilna a spółka jawna

Aktualizacja: 14.04.2010

Forma prawna prowadzonej działalności gospodarczej powinna przynosić korzyści z niej wynikające, ale należy pamiętać o zagrożeniach. »

Odpowiedzialność osób zarządzających spółkami

Aktualizacja: 09.04.2010

Odpowiedzialność osób zarządzających spółkami, jakkolwiek zróżnicowana w różnych typach spółek, często wiąże się z odpowiedzialnością osobistą całym majątkiem danej osoby. »

Jak zlikwidować spółkę z o.o.

Aktualizacja: 07.04.2010

Spółka z o.o. powstaje w dacie wpisu do rejestru (art. 12 k.s.h.), a jej byt prawny kończy się z chwilą dokonania wykreślenia spółki przez sąd rejestrowy (art. 272 i art. 289 § 1 k.s.h.) z Krajowego Rejestru Sądowego. Dla rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (oprócz przypadku prowadzenia wobec tego podmiotu postępowania upadłościowego) konieczne jest jednak przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, uregulowanego przepisami kodeksu spółek handlowych (art. 270 i nast. k.s.h.). »

Legitymacja do „zaskarżania” uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych

Aktualizacja: 24.03.2010

Legitymacja czynna do występowania przeciwko spółce kapitałowej z powództwem o uchylenie, stwierdzenie nieważności lub stwierdzenie nieistnienia uchwały jej zgromadzenia stanowi niezwykle doniosły problem, zarówno z praktycznego, jak i z teoretycznego punktu widzenia. »

Finansowanie wierzycielskie

Aktualizacja: 16.03.2010

Wspólnik (akcjonariusz), który chce wyposażyć spółkę w środki finansowe niezbędne do jej funkcjonowania, może wybrać pomiędzy wniesieniem określonej wysokości wkładów na powiększenie kapitału zakładowego spółki, wniesieniem dopłat a udzieleniem spółce pożyczki. »

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. w przypadku upadłości likwidacyjnej

Aktualizacja: 10.03.2010

Przy dokonywaniu analizy zagadnień prawnych związanych z upadłością likwidacyjną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zwraca się przede wszystkim uwagę na kwestie proceduralne, majątkowe czy związane z realizacją zobowiązań wobec wierzycieli upadłego przedsiębiorcy. Niestety, niejednokrotnie zostaje pominięta kwestia odpowiedzialności karnej członków zarządu upadłej spółki, uregulowana w prawie upadłościowym i naprawczym (p.u.n.). »

Podstawa prawna rozwiązania z ważnego powodu spółki jawnej składającej się z dwóch wspólników

Aktualizacja: 08.03.2010

W obrocie działa wiele dwuosobowych spółek handlowych, w tym zwłaszcza spółek jawnych. Konflikty w takich spółkach prowadzą z reguły do zakończenia ich działalności. Ze względu na silną polaryzację interesów wspólników, rozwiązanie spółki następuje w tym przypadku zazwyczaj przez sąd z ważnego powodu.  »

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Aktualizacja: 05.03.2010

Proszę o wyjaśnienie zasad obniżania kapitału zakładowego w spółce z o.o. W jakim celu się go obniża? Czy trzeba zmienić umowę spółki, a jeśli tak, to czy są jakieś szczególne wymagania w tej kwestii? Kto, kiedy i kogo powinien zawiadomić o dokonanym obniżeniu? »

Tworzenie uchwał rady nadzorczej spółki z o.o.

Aktualizacja: 25.02.2010

Rada nadzorcza podejmuje decyzje w formie uchwał, a więc kolegialnie. Są to głównie kwestie odnoszące się do nadzoru nad działalnością spółki. »

Zakaz nabywania własnych udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 23.02.2010

Osoba prawna jest wspólnikiem firmy X Sp. z o.o. i posiada w niej 60 proc. udziałów, natomiast pozostałe 40 proc. udziałów posiadają 2 wspólnicy, którzy są osobami fizycznymi i mają po 20 proc. udziałów w X Sp. z o.o. Jeden ze wspólników zgłosił chęć zbycia swoich udziałów. Pozostali wspólnicy zaproponowali, aby nabywcą udziałów stała się sama spółka, a nie wspólnicy, jak zostało to zapisane w umowie spółki X Sp. z o.o. Czy spółka może nabyć własne udziały? Czy nabycie własnych udziałów przez spółkę byłoby dla niej korzystne? Czy, aby spółka mogła nabyć własne udziały, trzeba zmienić umowę spółki? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK