REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo do odwołania członka zarządu spółki

Czy postawienie członka zarządu spółki w stan oskarżenia daje organowi uprawnionemu prawo do odwołania go?

Czy potrzeba zgody wszystkich wspólników na zakup działki

Wspólnicy spółki cywilnej mają zamiar kupić hektarową działkę w celu umiejscowienia tam magazynów firmy. Czy w tym celu potrzebna jest zgoda wszystkich wspólników (zwłaszcza tych „nieaktywnych”)?

Pełnomocnik spółki z o.o. w organizacji

Zakładamy wraz ze wspólnikami spółkę z o.o. Po podpisaniu umowy spółki prowadzenie spraw zostało powierzone pełnomocnikowi, który bez zgody pozostałych wspólników zakupił pojazdy na sumę wyższą niż to wynikało z umocowania. W związku z tym w momencie zarejestrowania spółka będzie posiadać dług. Moje pytanie brzmi: czy pełnomocnictwo w spółce w organizacji jest ograniczone umową, czy też jest ogólne? Czy decyzję pełnomocnika da się podważyć i uznać umowę za nieważną?

Nie zawsze biegły rewident zbada wkłady niepieniężne

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki akcyjnej mają być aktywa, których wartość była stosunkowo niedawno wyceniona i pozostaje aktualna, to nakładanie obowiązku przeprowadzania powtórnej ich wyceny jest nieracjonalne.

REKLAMA

Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

W jakich przypadkach wspólnik spółki z o.o. nie ma prawa do wykonywania prawa głosu na zgromadzeniu wspólników? Jakie są skutki głosowania wbrew temu zakazowi? Jakie istnieją w praktyce możliwości niestosowania ograniczeń w tym zakresie?

Skutki uzyskania statusu spółki publicznej

Czym różni się spółka publiczna od spółki niepublicznej? Jakie konsekwencje w zakresie funkcjonowania spółki powoduje uzyskanie statusu spółki publicznej?

Spółka nie może stać się jednoosobowym przedsiębiorcą

Wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą liczyć na ich przekształcenie w jednoosobową działalność gospodarczą z zachowaniem firmy spółki. Spółkę wcześniej trzeba zlikwidować i wpisać się na nowo do ewidencji.

Ochrona wierzyciela spółki komandytowej

Jestem wierzycielem spółki komandytowej. Spółka ta znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej, w związku z czym komplementariusz spółki wyzbywa się składników swego majątku na rzecz innych osób (członków rodziny). Czy w takiej sytuacji dopuszczalne może być zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego o ochronie wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika?

REKLAMA

Umowy między prokurentem a spółką z o.o.

Czy spółka z o.o. może zatrudnić prokurenta na podstawie umowy o dzieło? Czy istnieją jakieś szczególne ograniczenia dotyczące zawierania umów pomiędzy spółką a prokurentem? Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie takich ograniczeń w umowie spółki?

Różnice między spółką jawną i spółką cywilną

Spółka cywilna jest umową uregulowaną w kodeksie cywilnym. Coraz częściej pojawiają się jednak opinie prawników, że należałoby z niej uczynić przedsiębiorcę, a nawet przenieść do kodeksu spółek handlowych.

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane.

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę?

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport do spółki z o.o.

Cechą charakterystyczną dla spółki z o.o. jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego jeszcze przed wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Pokrycie kapitału zakładowego może nastąpić za pomocą wkładów pieniężnych lub niepieniężnych (aportów). Aportem może być również przedsiębiorstwo spółki cywilnej. Z jego wniesieniem jako wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. wiążą się jednak pewne specyficzne problemy.

Czy od razu będą obowiązywały nowe zasady

Zastanawiamy się nad przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną. Czy jeśli do tego dojdzie, to automatycznie w momencie wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego zmienią się zasady odpowiedzialności za długi zaciągnięte u kontrahentów?

Czy spółka odkupi akcje

Razem z kilkoma innymi akcjonariuszami mniejszościowymi planujemy zgłoszenie żądania dotyczącego przymusowego wykupu akcji. Obawiamy się, że akcjonariusze większościowi nie będą zainteresowani ich objęciem. W jaki sposób powinna przebiegać operacja przymusowego wykupu. Co będzie w przypadku, gdy nie zostanie w ogóle podjęta uchwała o przymusowym wykupie akcji? Czy wówczas spółka będzie zobowiązana do ich nabycia?

Metody połączenia spółek - w myśl ustawy o rachunkowości

Globalizacja ujawnia się przede wszystkim w procesie łączenia się spółek. Zjawisko połączeń dotyczy zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw i jest coraz częściej spotykane również w Polsce.

Pisma procesowe w postępowaniu w sądach gospodarczych

Szczególny rygor w sprawach gospodarczych obowiązuje przy doręczaniu pism procesowych.

Wynagrodzenie członków zarządu w spółce akcyjnej

Na wynagrodzenie członka zarządu może się składać wiele elementów. Część z nich może być regulowana w umowie o pracę, pozostałe na podstawie dodatkowego stosunku prawnego

Czy spółka daje ogłoszenie

Zakładamy spółkę akcyjną. Niektóre osoby zdecydowały się na wniesienie wkładów niepieniężnych. Sporządziliśmy już sprawozdanie, które obecnie jest badane przez biegłego rewidenta. Wiemy, że trzeba ogłosić jego opinię. Sądziliśmy, że jest to obowiązek biegłego rewidenta. Tymczasem on twierdzi, że to spółka będzie musiała ogłosić tę opinię. Czy ma rację?

Jakie są konsekwencje umieszczenia nazwiska komandytariusza w nazwie

Szczególna sytuacja powstaje w spółce komandytowej w razie umieszczenia w jej nazwie nazwiska komandytariusza, którego odpowiedzialność za zobowiązania zostaje ograniczona do wysokości sumy komandytowej. Co do zasady, zgodnie z art. 104 par. 4 kodeksu spółek handlowych, nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki.

Czy spółka cywilna może mieć prokurenta

Obecnie jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wcześniej byłem udziałowcem w spółce z o.o., która miała prokurenta. Było to bardzo wygodne rozwiązanie. Z tego powodu pomyślałem o ustanowieniu prokurenta, który pomagałby prowadzić sprawy spółki cywilnej. Czy jest to możliwe?

Czy spółka poniesie koszty wymiany

W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego zwiększyła się wartość nominalna akcji. Zarząd spółki wezwał mnie do wymiany akcji na nowe. Czy w takiej sytuacji nie będę musiał płacić za tę wymianę?

Umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Umorzenie udziałów w spółce nastąpić może w dwojaki sposób, czyli przez obniżenie kapitału zakładowego albo też z czystego zysku spółki.

Czy spółka powinna wypłacić pieniądze

Spółka, której jestem akcjonariuszem, planuje podwyższenie kapitału zakładowego z własnych środków. Poinformowano mnie, że w związku z tym otrzymam nowe akcje. Wolałbym otrzymać pieniądze. Czy spółka powinna uwzględnić moje oczekiwania?

Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Zysk stanowi nadwyżkę przychodów nad kosztami w pewnym okresie. Bazą dla ustalenia wyniku finansowego spółki jest rachunek zysków i strat za rok obrotowy. Tak określony zysk zmniejsza się o obciążenia z tytułu podatku dochodowego, a uzyskana wielkość stanowi zysk netto.

Wspólna lub indywidualna kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Czy w przypadku zarządu wieloosobowego w spółce z o.o. należy uznać, że członkowie zarządu zostali powołani na wspólną czy też na indywidualną (odrębną) kadencję? W umowie spółki brak jest zapisu w tym zakresie.

Rozporządzenie prawem głosu przez wspólnika spółki z o.o.

Czy zobowiązanie się przez wspólnika spółki z o.o. - w drodze umowy - do głosowania na zgromadzeniu wspólników w danej sprawie w określony sposób wywiera skutki prawne?

Wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wyłączenie wspólnika spółki z o. o. służyć ma ochronie interesów spółki oraz wspólników, którzy utworzyli ją z chęci realizacji określonego celu.

Czy warto zmienić formę działalności

Prowadzę niewielką spółkę jawną i zastanawiam się nad przyobleczeniem działalności w bardziej zaawansowaną formę. Czy warto jest przekształcić ją w spółkę z o.o.? Jak tego dokonać? Chciałbym się dowiedzieć, jakie korzyści płyną z ograniczonej odpowiedzialności za długi i czy trzeba podpisywać przekształcenie u notariusza.

Czy można stosować tajne głosowanie

W statucie naszej spółki rozszerzono wymóg tajnego głosowania na większość kwestii związanych z zarządzaniem spółką. O ile wiem - jest to wymagane tylko w kilku rodzajach spraw. Wolałbym, żeby w większości przypadków głosowania miały charakter jawny. Czy rzeczywiście postanowieniami statutu można uchylić jawność głosowania?

Czy trzeba przedłożyć opinię innym sądom rejestrowym

Na skutek podziału naszej spółki powstaną dwie mniejsze. Siedziba jednak będzie znajdowała się w innym mieście. Czy opinię biegłego, dotyczącą planu podziału, należy przesłać do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę drugiej spółki?

Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały

Nie byłem na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę, moim zdaniem, nieobjętą porządkiem obrad. O jej istnieniu dowiedziałem się ponad miesiąc temu, a z jej treścią zapoznałem się wczoraj. Wcześniej wiedziałem tylko o jej istnieniu i nie znałem w ogóle treści jej postanowień. Czy w takim przypadku termin obowiązujący przy wnoszeniu powództwa o uchylenie uchwały liczy się od przeczytania uchwały?

Czy można rozpocząć likwidację

Kilka lat temu założyłem z kolegą spółkę jawną. Jednak teraz postanowiłem się z niej wycofać i wypowiedziałem umowę. Wiem, że stanowi to przyczynę rozwiązania spółki z mocy prawa. Nie jestem jednak pewien, kiedy powinienem rozpocząć jej likwidację. Czy wystarczy, jeśli rozpocznę ją po upływie okresu wypowiedzenia?

Czy muszę przygotowywać sprawozdanie

Byłem członkiem rady nadzorczej spółki akcyjnej. Czy muszę jeszcze pracować przy opracowaniu sprawozdania obejmującego okres, kiedy pełniłem tę funkcję.

Czy wystarczy 3,5 proc. kapitału zakładowego

Razem z trzema innymi akcjonariuszami mamy w sumie 92 proc. kapitału zakładowego spółki akcyjnej. Chcielibyśmy przeprowadzić przymusowy wykup akcji. Piąty wspólnik ma 3,5 proc. kapitału i gotów jest nam pomóc. Czy to rozwiąże nasz problem?

Odpowiedzialność członków zarządu w spółce

Odpowiedzialność członka zarządu spółki reguluje art. 299 kodeksu spółek handlowych. W przepisach karnych k.s.h. została uregulowana odpowiedzialność karna członków zarządu spółki za niezgłoszenie wniosku o jej upadłość.

Zawieszenie wspólnika spółki z o.o. w wykonywaniu praw udziałowych

Wspólnicy spółki z o.o. podjęli decyzję o wniesieniu powództwa o wyłączenie jednego z nich ze spółki. Czy na czas postępowania prawa udziałowe takiego wspólnika ulegają zawieszeniu? Czy - pomimo takiego zawieszenia - może on zbyć swoje udziały w spółce?

Uprawnieni do zarządzania firmą w postępowaniu upadłościowym

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zapewnia uczestnikom obrotu gospodarczego informację o toczącym się postępowaniu upadłościowym w stosunku do spółki oraz o osobach, które w tym okresie mają prawo podejmować decyzje w jej imieniu.

Czy konieczny jest akt notarialny

Zarząd spółki, której akcje posiadam, planuje podwyższenie kapitału zakładowego. W związku z tym podejmuje różne uchwały. Ostatnio zapadła jedna dotycząca ceny emisyjnej, co do której potrzebna jest zgoda rady nadzorczej. Czy należy ją wyrazić w formie aktu notarialnego?

Kompetencje rady nadzorczej

Radzie nadzorczej w spółce akcyjnej przysługuje prawo delegowania swoich członków do czasowego wykonywania funkcji członków zarządu. Takie prawo, wynikające z art. 383 kodeksu spółek handlowych, daje radzie nadzorczej zbyt dalekie uprzywilejowanie.

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.

Jak rozliczać prezesa jednoosobowej spółki z o.o. będącego jedynym udziałowcem

Czy w jednoosobowej spółce z o.o. prezes zarządu (zarząd jednoosobowy), będący jednocześnie jedynym udziałowcem, może pobierać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu? Kto powinien podjąć taką uchwałę i czy powinna być w formie aktu notarialnego?

Aport czy sprzedaż majątku

Posiadamy środek trwały, którego nie będziemy wykorzystywać w przyszłości. Spółka, której jesteśmy udziałowcami, chętnie kupiłaby go od nas. Jednak zarząd zastanawia się, czy nie przekazać jej tego w formie aportu. Jak wykazuje się w księgach transakcję sprzedaży, a jak przekazanie aportu?

Corporate governance, czyli dobre praktyki spółek giełdowych

Dobre praktyki spółek giełdowych to zbiór zasad dotyczących szeroko rozumianego zarządzania spółką giełdową, których celem jest zapewnienie tzw. ładu korporacyjnego.

Spółki drogowe

Czy drogowe spółki specjalnego przeznaczenia są wpisywane do Krajowego Rejestru Sądowego oraz jakie są zasady ich reprezentacji w stosunkach z kontrahentami?

Prawo akcjonariusza do informacji

Każdemu akcjonariuszowi niezależnie od liczby posiadanych akcji przysługuje prawo do żądania informacji dotyczących spółki. Zakres i sposób realizacji tego prawa określają art. 428 i art. 429 kodeksu spółek handlowych.

Reprezentacja jednoosobowej spółki w organizacji

Założyłem jednoosobową spółkę z o.o., która nie została jeszcze wpisana do KRS. W związku z tym podejmuję już działania mające na celu wynajęcie lokalu, rekrutację kilku osób personelu i nabycie sprzętu. Czy taką „niekompletną” firmę mogę normalnie reprezentować? Kiedy trzeba otworzyć księgi rachunkowe?

Skutki przystąpienia do spółki jawnej

Osoba przystępująca do spółki jawnej, jak każdy wspólnik, odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Umowy pomiędzy spółką z o.o. a jej likwidatorem

W przypadku likwidacji spółki z o.o. w spółce ustanawiani są likwidatorzy do przeprowadzenia czynności likwidacyjnych. W praktyce pojawia się wiele wątpliwości zwłaszcza, w jaki sposób można ułożyć relacje pomiędzy likwidatorem a spółką.

Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.

Pozew podważający uchwałę musi wnieść osoba uprawniona (np. członek zarządu) i w określonym terminie. Warunkiem podważenia uchwały przez wspólnika jest głosowanie przeciwko niej lub wykazanie, że nie uczestniczyło się w głosowaniu z wymienionych w przepisach powodów.

REKLAMA