| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Spółki

Spory ze stosunku spółki kapitałowej a zapis na sąd polubowny

Aktualizacja: 06.10.2010

Czym się charakteryzuje postępowanie przed sądem polubownym? Jakie skutki wywołuje zapis na sąd polubowny? Jakie sprawy mogą być rozpatrywane przez sąd polubowny? »

Środki pieniężne na wypłatę dywidendy

Aktualizacja: 30.09.2010

Spółka osiągnęła zysk bilansowy. Postanowiono, że część tego zysku zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy. Ponieważ jednak spółka zaangażowała wolne środki w prowadzenie bieżącej działalności, postanowiła zaciągnąć kredyt na wypłatę dywidendy. Czy jest to słuszna decyzja? Czy odsetki od tego kredytu mogą być uznane za koszt podatkowy? »

Czy można uniknąć wniesienia dopłat do spółki z o.o. poprzez potrącenie

Aktualizacja: 22.09.2010

 Czy wspólnik spółki z o.o. może potrącić swoją wierzytelność z zobowiązaniem do wniesienia dopłat? »

Aport rzeczowy w spółce akcyjnej

Aktualizacja: 16.09.2010

Do tworzonej spółki akcyjnej zostanie wniesiony wkład niepieniężny (aport) w postaci środka trwałego. Jak to należy zaksięgować? Czy w związku z otrzymanym aportem na założycielach spółki spoczywają jakieś szczególne obowiązki? »

Kto zawrze umowę z biurem z ramienia spółki jawnej

Aktualizacja: 09.09.2010

Jestem jednym ze wspólników w spółce jawnej. Drugim ze wspólników jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z umową naszej spółki jawnej jest ona reprezentowana przez wszystkich wspólników działających łącznie. Mając na uwadze interes naszej spółki, chciałbym zawrzeć umowę z jednym z biur informacji gospodarczej w przedmiocie udostępniania informacji gospodarczych. Drugi wspólnik się jednak opiera. Czy mogę taką umowę zawrzeć samodzielnie wbrew jego woli? »

Prawa i obowiązki prezesa zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Aktualizacja: 12.09.2014

Czym się charakteryzuje jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakie są obowiązki prezesa takiej spółki? »

Za co odpowiada komandytariusz

Aktualizacja: 25.08.2010

Razem ze znajomym chcemy założyć firmę. Myślimy o tym żeby zacząć działać jako spółka komandytowa. W naszym przypadku taka forma działalności będzie chyba najodpowiedniejsza. Ja mam większy kapitał od znajomego, nie jestem zainteresowany zarządzaniem spółką, więc zostałbym w spółce komandytariuszem. W takim wypadku wiem, że będziemy odpowiadać na innych zasadach. Jak wygląda odpowiedzialność komandytariusza? »

Odpowiedzialność za działanie na szkodę spółki

Aktualizacja: 18.08.2010

Jaką odpowiedzialność mogą ponieść osoby zarządzające spółkami, w przypadku gdy nierzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków? »

Wyłączenie wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Aktualizacja: 26.07.2010

Jestem jednym z pięciu wspólników spółki z o.o. Z jednym ze wspólników tej spółki ja i trzech innych wspólników nie jesteśmy w stanie się porozumieć co do istotnych spraw dotyczących spółki. Czy istnieje możliwość pozbycia się ze spółki takiego uciążliwego i konfliktowego wspólnika, z którym zupełnie nie układa się współpraca? A może nic się nie da zrobić i jedynym wyjściem jest rozwiązanie spółki? »

Dopłaty w spółce z o.o.

Aktualizacja: 20.07.2010

W praktyce działania spółki z o.o. zdarza się, że zaistnieje konieczność jej doraźnego dokapitalizowania. Może ono być przeprowadzone w drodze dopłat, które są quasi-pożyczką od wspólnika na rzecz spółki. Dopłaty mają czasowy charakter i dlatego nie nadają się niestety na stały środek poprawy sytuacji finansowej spółki. »

Kworum i większość głosów na zgromadzeniu wspólników spółki z o.o.

Aktualizacja: 15.07.2010

Zgromadzenie wspólników jest organem spółki posiadającym najważniejsze kompetencje. Wspólnik może uczestniczyć w zgromadzeniu oraz wykonywać na nim prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. W tym ostatnim przypadku pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, pod rygorem nieważności, i dołączone do księgi protokołów. »

Straty w spółce jawnej

Aktualizacja: 13.07.2010

Razem z bratem prowadzimy firmę jako spółka jawna. Chcielibyśmy zaprosić do spółki kolejnego wspólnika. Bardzo nam na tym zależy, ponieważ jego obecność z pewnością podniosłaby prestiż spółki i przyczyniła się do poprawy jej sytuacji finansowej. Potencjalny wspólnik jednak jeszcze się waha. Aby zachęcić go do przystąpienia do spółki zamierzamy zwolnić go od udziału w stratach spółki. Czy takie posunięcie jest prawnie dopuszczalne? »

Głosowanie korespondencyjne na walnym zgromadzeniu

Aktualizacja: 09.07.2010

Proszę o wyjaśnienie zasad oddawania głosów drogą korespondencyjną na walnym zgromadzeniu. Co się w takim przypadku dzieje z tajnością głosowania? Czy można odwołać swój głos, a jeśli tak, to w jakim trybie i w jakim terminie? »

Przejście koncesji na spółkę jawną

Aktualizacja: 17.06.2010

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, którą zamierzam wraz z pozostałymi dwoma jej wspólnikami przekształcić w spółkę jawną. Proszę o informację, co się w takim przypadku stanie z koncesjami, które obecnie mają wspólnicy spółki cywilnej. Czy przejdą na spółkę jawną, czy trzeba się będzie o nie starać ponownie? »

Brak środków na wypłatę dywidendy

Aktualizacja: 11.06.2010

Nasza spółka z o.o. wypracowała za zeszły rok zysk. Wspólnicy planują wypłatę dywidendy, ale ze względu na problemy z płynnością finansową istnieje ryzyko, że spółka nie będzie miała z czego jej wypłacić. Rozważane są różne opcje: wypłata dywidendy w ratach, zatrzymanie części zysku w spółce, a także wzięcie kredytu na wypłatę dywidendy. Proszę o omówienie skutków poszczególnych rozwiązań i wskazanie najkorzystniejszego. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK