| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółki

Kto zawrze umowę z biurem z ramienia spółki jawnej

Aktualizacja: 09.09.2010

Jestem jednym ze wspólników w spółce jawnej. Drugim ze wspólników jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z umową naszej spółki jawnej jest ona reprezentowana przez wszystkich wspólników działających łącznie. Mając na uwadze interes naszej spółki, chciałbym zawrzeć umowę z jednym z biur informacji gospodarczej w przedmiocie udostępniania informacji gospodarczych. Drugi wspólnik się jednak opiera. Czy mogę taką umowę zawrzeć samodzielnie wbrew jego woli? »

Prawa i obowiązki prezesa zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Aktualizacja: 12.09.2014

Czym się charakteryzuje jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakie są obowiązki prezesa takiej spółki? »

Za co odpowiada komandytariusz

Aktualizacja: 25.08.2010

Razem ze znajomym chcemy założyć firmę. Myślimy o tym żeby zacząć działać jako spółka komandytowa. W naszym przypadku taka forma działalności będzie chyba najodpowiedniejsza. Ja mam większy kapitał od znajomego, nie jestem zainteresowany zarządzaniem spółką, więc zostałbym w spółce komandytariuszem. W takim wypadku wiem, że będziemy odpowiadać na innych zasadach. Jak wygląda odpowiedzialność komandytariusza? »

Odpowiedzialność za działanie na szkodę spółki

Aktualizacja: 18.08.2010

Jaką odpowiedzialność mogą ponieść osoby zarządzające spółkami, w przypadku gdy nierzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków? »

Wyłączenie wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Aktualizacja: 26.07.2010

Jestem jednym z pięciu wspólników spółki z o.o. Z jednym ze wspólników tej spółki ja i trzech innych wspólników nie jesteśmy w stanie się porozumieć co do istotnych spraw dotyczących spółki. Czy istnieje możliwość pozbycia się ze spółki takiego uciążliwego i konfliktowego wspólnika, z którym zupełnie nie układa się współpraca? A może nic się nie da zrobić i jedynym wyjściem jest rozwiązanie spółki? »

Dopłaty w spółce z o.o.

Aktualizacja: 20.07.2010

W praktyce działania spółki z o.o. zdarza się, że zaistnieje konieczność jej doraźnego dokapitalizowania. Może ono być przeprowadzone w drodze dopłat, które są quasi-pożyczką od wspólnika na rzecz spółki. Dopłaty mają czasowy charakter i dlatego nie nadają się niestety na stały środek poprawy sytuacji finansowej spółki. »

Kworum i większość głosów na zgromadzeniu wspólników spółki z o.o.

Aktualizacja: 15.07.2010

Zgromadzenie wspólników jest organem spółki posiadającym najważniejsze kompetencje. Wspólnik może uczestniczyć w zgromadzeniu oraz wykonywać na nim prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. W tym ostatnim przypadku pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, pod rygorem nieważności, i dołączone do księgi protokołów. »

Straty w spółce jawnej

Aktualizacja: 13.07.2010

Razem z bratem prowadzimy firmę jako spółka jawna. Chcielibyśmy zaprosić do spółki kolejnego wspólnika. Bardzo nam na tym zależy, ponieważ jego obecność z pewnością podniosłaby prestiż spółki i przyczyniła się do poprawy jej sytuacji finansowej. Potencjalny wspólnik jednak jeszcze się waha. Aby zachęcić go do przystąpienia do spółki zamierzamy zwolnić go od udziału w stratach spółki. Czy takie posunięcie jest prawnie dopuszczalne? »

Głosowanie korespondencyjne na walnym zgromadzeniu

Aktualizacja: 09.07.2010

Proszę o wyjaśnienie zasad oddawania głosów drogą korespondencyjną na walnym zgromadzeniu. Co się w takim przypadku dzieje z tajnością głosowania? Czy można odwołać swój głos, a jeśli tak, to w jakim trybie i w jakim terminie? »

Przejście koncesji na spółkę jawną

Aktualizacja: 17.06.2010

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, którą zamierzam wraz z pozostałymi dwoma jej wspólnikami przekształcić w spółkę jawną. Proszę o informację, co się w takim przypadku stanie z koncesjami, które obecnie mają wspólnicy spółki cywilnej. Czy przejdą na spółkę jawną, czy trzeba się będzie o nie starać ponownie? »

Brak środków na wypłatę dywidendy

Aktualizacja: 11.06.2010

Nasza spółka z o.o. wypracowała za zeszły rok zysk. Wspólnicy planują wypłatę dywidendy, ale ze względu na problemy z płynnością finansową istnieje ryzyko, że spółka nie będzie miała z czego jej wypłacić. Rozważane są różne opcje: wypłata dywidendy w ratach, zatrzymanie części zysku w spółce, a także wzięcie kredytu na wypłatę dywidendy. Proszę o omówienie skutków poszczególnych rozwiązań i wskazanie najkorzystniejszego. »

Jak założyć spółkę jawną

Aktualizacja: 07.06.2010

Prowadzenie działalności gospodarczej może przybierać różne formy. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest odpowiednia dla osób prowadzących mały biznes. Jeżeli jednak ktoś planuje prowadzić większą firmę lub działalność na szerszą skalę – może rozważyć założenie spółki prawa handlowego. Podpowiadamy jak prawidłowo założyć spółkę jawną. »

Możliwości zmiany uprawnień członków zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 27.05.2010

Kto ma prawo prowadzić sprawy spółki z o.o.? Czy ustawowe zasady dotyczące prowadzenia spraw spółki mogą zostać zmodyfikowane w umowie spółki? »

Zawieszenie działalności gospodarczej spółki z o.o.

Aktualizacja: 24.05.2010

W jaki sposób zawiesza się działalność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Co krok po kroku trzeba zrobić? Co się dzieje z płatnościami dla kontrahentów, jeśli nie są zapłacone? »

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 18.05.2010

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanych ze zbyciem udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy możliwość zbycia udziału może być ograniczona? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy taki zakaz (ograniczenie) musi być zapisany w umowie spółki, czy spółka może go wprowadzić w inny sposób? Czy wspólnik może zbyć tylko część udziału? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK