| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Jak amortyzować samochód osobowy nabyty wcześniej do celów prywatnych?

Jak amortyzować samochód osobowy nabyty wcześniej do celów prywatnych?

Od 1.01.2007 roku została ujednolicona definicja samochodu osobowego. Dla celów podatków dochodowych została ona zbliżona do tej, która obowiązuje dla celów podatku od towarów i usług. Samochód osobowy to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jednocześnie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodów osobowych, w części w której nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie oznacza, że nie uwzględnia się ich w wartości umorzenia. W sumie odpisów amortyzacyjnych, której zrównanie z wartością początkową oznacza zakończenie dokonywania odpisów, mieszczą się również odpisy niebędące kosztami uzyskania przychodów.

Polecamy: Jakie są zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

Za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się części wydatków poniesionych na nabycie ubezpieczenia samochodu. Ograniczenie to dotyczy samochodów osobowych, których wartość jest wyższa niż 20 000 euro. Za koszty podatkowe nie uważa się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Ograniczenie to dotyczy zarówno ubezpieczenia AC, jak i OC samochodu osobowego.

Aby w ogóle móc amortyzować samochód osobowy nabyty wcześniej do celów prywatnych, należy wprowadzić go do ewidencji środków trwałych w wartości na jaką obecnie wycenia się dany samochód. Fakt ten należy również zgłosić na piśmie do właściwego Urzędu Skarbowego.

Polecamy: serwis Mała firma

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK