REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za odprowadzanie spalin

Opłaty za odprowadzanie spalin
Opłaty za odprowadzanie spalin
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca korzystający z samochodu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej obowiązany jest do wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska przewidziane w prawie ochrony środowiska.

Do uiszczania tej opłaty zobowiązani są przedsiębiorcy w rozumieniu prawa działalności gospodarczej, osoby prowadzące uprawy rolne, chów lub hodowlę zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, zajmujące się leśnictwem i rybactwem śródlądowym, a także prowadzący prywatną praktykę w zawodach medycznych, jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorcami w rozumieniu prawa działalności gospodarczej, a także osoby fizyczne korzystające ze środowiska tak, że wymaga to pozwolenia.

REKLAMA

Opłatę wnosi się za okresy kwartalne na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Przedsiębiorcy mają obowiązek samodzielnie ustalać wysokość poszczególnych opłat. Ciąży na nich także obowiązek aktualizowania ewidencji co pół roku oraz składania sprawozdania marszałkowi województwa, właściwemu według miejsca rejestracji pojazdu, oraz właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.

Porównaj: Odliczenie VAT od paliwa

REKLAMA

Ewidencja ta powinna zawierać wykaz rodzaju i ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza oraz dane, na podstawie których określono te ilości: ilość kilometrów z ewidencji przebiegu pojazdu, zestawienie ilości zakupionego paliwa, z rozbiciem na jego rodzaj i ewentualnie z przyporządkowaniem do danego samochodu (ze względu na różne stawki).

Ewidencję przechowuje się 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, której dotyczy. Nie trzeba wnosić opłat wynikających z prawa ochrony środowiska, jeżeli ich kwartalna wysokość nie przekracza 400 zł, chyba że sejmik województwa ustali wyższą kwotę zwolnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawka zależy od rodzaju zużywanego paliwa oraz od wieku samochodu oraz od tego, jaką normę EURO pojazd spełnia. Spełnianie norm EURO należy ustalić na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji.

Stawki odnoszą się do jednostki spalonego paliwa, jaką jest 1 Mg (1 Mg = megagram, inaczej tona). Aby przeliczyć ilość zużytego paliwa z litrów podanych na fakturach na megagramy można zastosować zamienniki wg Dziennika Urzędowego GUS nr 16 z 1994 r. str. 267.

Benzyna bezołowiowa: 1 Mg = 1.316 l
Olej napędowy: 1 Mg = 1.150 l
Firma posiada samochód osobowy zarejestrowany po raz pierwszy 21. 04. 2000 r. W pierwszym półroczu 2009 r. zużyto
1.500 litrów benzyny bezołowiowej.1.500 : 1.316 = 1.140
1,140 Mg × 16,14 zł = 18,40 zł

Polecamy serwis Leasing

Jeżeli firma nie posiada innych samochodów lub innych źródeł zanieczyszczeń do środowiska, to jest zwolniona z opłaty. Nie jest zwolniona ze składania sprawozdań. Opłaty za odprowadzanie spalin łączy się z opłatami za inne rodzaje gospodarczego korzystania ze środowiska. Mogą to być nie tylko opłaty typowo przemysłowe, ale również wyrzucenie na śmieci takich przedmiotów jak zużyte opony, zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy, filtry olejowe, okładziny hamulcowe, płyny hamulcowe, baterie i akumulatory ołowiowe.

Autor: Wanda Karasińska. Artykuł jest fragmentem książki Samochód w firmie 2010. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA