| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > VAT od materiałów budowalnych odliczy również samoistny posiadacz budynku

VAT od materiałów budowalnych odliczy również samoistny posiadacz budynku

Podatnik może odliczyć VAT od wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem nieruchomości, nawet jeśli podatnik nie jest właścicielem mieszkania czy domu. Trzeba jednak spełniać pewne warunki.

Odliczenie VAT od materiałów budowlanych


Posiadaczem samoistnym jest zgodnie z Kodeksem Cywilnym ten, kto faktycznie włada rzeczą jak właściciel. Posiadanie takiego statusu zobowiązuje do uiszczania obowiązkowych dla właściciela zobowiązań podatkowych i danin publicznych, np. podatku od nieruchomości, podatku rolnego, czy podatku leśnego. Możliwe jest jednak także korzystanie z przysługujących właścicielom na gruncie ustaw podatkowych przywilejów, np. z prawa do złożenia wniosku i odzyskania części podatku od towarów i usług od wydatków remontowych poniesionych na zajmowaną nieruchomość.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Gwarantowany zwrot VAT po spełnieniu wymogów


Zwrócenie podatku jest jednak uwarunkowane. Po pierwsze, podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków stanowi wystawiona dla osoby fizycznej faktura. Po drugie, prawo do zwrotu przysługuje, o ile osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali zakupów materiałów budowalnych, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wreszcie, osoba fizyczna, która poniosła wydatki na remont budynku mieszkalnego musi posiadać tytuł prawny do tego budynku mieszkalnego.

Zgodnie w przepisami ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

-        budową budynku mieszkalnego,

-        nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkaniowe lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,

-        remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT, tj. stawką 22% i wyższą. Zwrot na dotychczasowych zasadach obejmie tylko materiały zakupione do końca 2013 r. (szerzej zob. artykuł z dn. 04.10.2013 r. „Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT”. 


Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane - ostatnie 3 miesiące pełnego zwrotu


Wystarczy nakaz płatniczy z gminy


Co istotne by spełnić warunek wykazania tytułu prawnego, nie zawsze musi przysługiwać prawo własności do nieruchomości. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 23.08.2013 r. o sygn. IBPBII/2/415-615/13/MM wskazał, że podatnik opłacający od 1988 r. podatek od nieruchomości gminy za budynek niestanowiący jego własności, ale w którym zamieszkuje i w którym jest zameldowany od 1958 r. a do tego dysponuje adresowanym na jego imię i nazwisko nakazem płatniczym z urzędu gminy, na którym figuruje jako posiadacz samoistny, przysługuje mu prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego.

 
Zobacz:
Niewłaściwe nazwy na paragonie po 1 pażdziernika 2013 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK