| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Ograniczenie przywilejów pracowniczych

Ograniczenie przywilejów pracowniczych

Pracodawca ma możliwość ograniczenia przywilejów pracowniczych. Nie może jednak dokonywać tego dowolnie. Które przywileje i w jakim zakresie mogą zaostać ograniczone?

Pracodawca ma możliwość ograniczenia przywilejów pracowniczych, poprzez czasowe wstrzymanie zastosowania przepisów układów zbiorowych pracy oraz przepisów wewnątrzzakładowych. Nie jest to jednak autonomiczna decyzja pracodawcy. Na ograniczenie przywilejów pracowniczych muszą się zgodzić zatrudnieni pracownicy.


Jeżeli w firmie działa organizacja lub organizacje związkowe to one reprezentują pracowników przy zawieraniu porozumienia o zawieszeniu innych niż układ zbiorowy przepisów prawa pracy. U pracodawcy, u którego nie ma organizacji związkowych porozumienia podpisuje przedstawicielstwo pracowników wyłonione w sposób przyjęty u danego pracodawcy.


Zawieszenie premii i dodatków


Pracodawca ma możliwość czasowego zawieszenia wypłacania premii i dodatków. Może mieć to jednak miejsce, wyłącznie w przypadku uzasadnionym sytuacją finansową pracodawcy. Zawieszenie premii i dodatków odbywa się poprzez zawarcie porozumienia o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów wewnątrzzakładowych regulaminów, porozumień i statutów. Właśnie w tym porozumieniu możliwe jest zawieszenie premii, dodatków, stosowania wyższych stawek za pracę w nadgodzinach itp.


W zakładach pracy zatrudniających mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z ich umów o pracę.


Zobacz: Ochrona przed nieuczciwą konkurencją


Wstrzymanie obowiązywania układu zbiorowego pracy


Pracodawca, u którego obowiązuje zbiorowy układ pracy, ma możliwość zawiesić obowiązywanie jego przepisów. Musi być to jednak powiązane z problemami finansowymi pracodawcy. Strony układu zbiorowego pracy muszą w tym celu zawrzeć porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części tego układu lub układu ponadzakładowego. Co ważne wstrzymanie obowiązywania układu zbiorowego pracy może być ustanowione na okres nie dłuższy niż 3 lata.


W przypadku zawieszenia obowiązywania układu zbiorowego pracy, konsekwencje dla pracowników nie mogą powodować sytuacji, w której warunki zatrudnienia będą mniej korzystne niż gwarantują to przepisy ustawowe lub rozporządzenia wykonawcze.


Porozumienie o wstrzymaniu obowiązywania układu zbiorowego pracy dotyczą wszystkich pracowników objętych układem, chyba że strony układu wyraźnie wyłączą z jego zakresu jednoznacznie określoną grupę pracowników.


Po upływie terminu obowiązywania porozumienia, pracowników obowiązują wcześniejsze warunki zatrudnienia.


Zobacz: Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK