| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach do 2 kwietnia muszą złożyć ZUS ZSWA

Zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach do 2 kwietnia muszą złożyć ZUS ZSWA

2 kwietnia upływa termin na przekazanie do ZUS informacji dotyczących zatrudnienia pracowników w szczególnych warunkach w 2011 r. W zgłoszeniu przekazywanym na specjalnie przeznaczonym do tego formularzu płatnicy składek muszą podać okresy wykonywania przez pracowników takiej pracy, ze wskazaniem jej rodzaju oraz wymiaru zatrudnienia.


Pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek przekazywania do ZUS corocznej informacji dotyczącej zatrudnienia tych pracowników. Na podstawie przekazywanych zgłoszeń ZUS zapisuje na kontach ubezpieczonych dane poszczególnych pracowników dotyczące okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które w przyszłości mogą posłużyć do przyznania im emerytury pomostowej.

Wzór zgłoszenia/korekty danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nosi symbol ZUS ZSWA. Formularz ten można otrzymać w każdej placówce ZUS, a także pobrać ze strony internetowej ZUS (wchodząc w zakładkę „Formularze”).

Pierwsze zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze pracodawcy zobowiązani byli przekazać do 31 marca 2011 r. za lata 2009 i 2010. Kolejnych zgłoszeń muszą dokonywać do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Ze względu na to, że w 2012 r. 31 marca wypada w sobotę, zgłoszenia danych za 2011 r. pracodawcy powinni dokonać najpóźniej pierwszego dnia roboczego przypadającego po tej dacie, tj. w poniedziałek 2 kwietnia br.

Pracodawcy mają obowiązek przekazywania zgłoszenia danych na formularzu ZUS ZSWA za wszystkich pracowników, za których muszą opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej: FEP). Taki obowiązek mają więc w stosunku do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionych w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy wykonywanie tej pracy będzie w przyszłości samoistnie uprawniało tych pracowników do uzyskania emerytury pomostowej. Oznacza to, że zgłoszenie na formularzu ZUS ZSWA należy przekazać nie tylko za pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy (tylko takie zatrudnienie ZUS zalicza przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej), ale i na część etatu. Przyjęcie takiego rozwiązania jest podyktowane m.in. tym, że ten sam rodzaj pracy mogą oni wykonywać na część etatu również u innego pracodawcy. W takim przypadku w wyniku przekazania zgłoszeń przez każdego pracodawcę, u którego są zatrudnieni na część etatu, może się okazać, że łącznie pracowali w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy.

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK