| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach do 2 kwietnia muszą złożyć ZUS ZSWA

Zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach do 2 kwietnia muszą złożyć ZUS ZSWA

2 kwietnia upływa termin na przekazanie do ZUS informacji dotyczących zatrudnienia pracowników w szczególnych warunkach w 2011 r. W zgłoszeniu przekazywanym na specjalnie przeznaczonym do tego formularzu płatnicy składek muszą podać okresy wykonywania przez pracowników takiej pracy, ze wskazaniem jej rodzaju oraz wymiaru zatrudnienia.


Pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają obowiązek przekazywania do ZUS corocznej informacji dotyczącej zatrudnienia tych pracowników. Na podstawie przekazywanych zgłoszeń ZUS zapisuje na kontach ubezpieczonych dane poszczególnych pracowników dotyczące okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które w przyszłości mogą posłużyć do przyznania im emerytury pomostowej.

Wzór zgłoszenia/korekty danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nosi symbol ZUS ZSWA. Formularz ten można otrzymać w każdej placówce ZUS, a także pobrać ze strony internetowej ZUS (wchodząc w zakładkę „Formularze”).

Pierwsze zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze pracodawcy zobowiązani byli przekazać do 31 marca 2011 r. za lata 2009 i 2010. Kolejnych zgłoszeń muszą dokonywać do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Ze względu na to, że w 2012 r. 31 marca wypada w sobotę, zgłoszenia danych za 2011 r. pracodawcy powinni dokonać najpóźniej pierwszego dnia roboczego przypadającego po tej dacie, tj. w poniedziałek 2 kwietnia br.

Pracodawcy mają obowiązek przekazywania zgłoszenia danych na formularzu ZUS ZSWA za wszystkich pracowników, za których muszą opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej: FEP). Taki obowiązek mają więc w stosunku do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionych w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy wykonywanie tej pracy będzie w przyszłości samoistnie uprawniało tych pracowników do uzyskania emerytury pomostowej. Oznacza to, że zgłoszenie na formularzu ZUS ZSWA należy przekazać nie tylko za pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy (tylko takie zatrudnienie ZUS zalicza przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej), ale i na część etatu. Przyjęcie takiego rozwiązania jest podyktowane m.in. tym, że ten sam rodzaj pracy mogą oni wykonywać na część etatu również u innego pracodawcy. W takim przypadku w wyniku przekazania zgłoszeń przez każdego pracodawcę, u którego są zatrudnieni na część etatu, może się okazać, że łącznie pracowali w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy.

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK