| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nie masz wiele kapitału? Otwórz punkt ksero!

Nie masz wiele kapitału? Otwórz punkt ksero!

Usługi ksero i wydruki komputerowe mogą być dochodowym przedsięwzięciem, pod warunkiem usytuowania przy ruchliwych ulicach. Rentowność poprawi wzbogacenie oferty o usługi np. oprawy prac lub tworzenia pieczątek. Nakłady inwestycyjne w zasadzie są małe, sprzęt można wyleasingować, a założenie tego typu biznesu wymaga jedynie rejestracji w gminnej ewidencji gospodarczej.

Gwarancją powodzenia w tym interesie jest dobra lokalizacja, w pobliżu uczelni, szkoły, czy w centrum miasta. A wynajem lokalu w takim miejscu może sporo kosztować. Czynsz za lokal o powierzchni około 35 mkw. wynosi w dużym mieście około 3 tys. zł.

 

Poważna część kosztów to wydatki na zakup papieru i innych materiałów eksploatacyjnych. Wszystko oczywiście zależy od jakości papieru i jego rodzaju oraz od gustów klientów. Materiały eksploatacyjne, głównie tusze, także sporo kosztują. Miesięcznie, średnio na ten cel trzeba wydać od dwóch do pięciu tys. zł.

 

W skład kosztów wpływających na zysk wchodzą wydatki związane z serwisowaniem sprzętu. Urządzenia cyfrowe i komputery wysokiej klasy wymagają serwisowania przez osoby o stosunkowo wysokich kwalifikacjach technicznych i informatycznych. Na ten cel trzeba przeznaczyć około 1 tys. zł miesięcznie. Przy niewielkich obrotach jest to stosunkowo pokaźne uszczuplenie wpływów.

 

Trzeba też pamiętać o opłatach od obrotu z tytułu ochrony praw autorskich. Wynoszą one od 1 do 3 proc. wartości sprzedaży usług.

 

Ile można zarobić?

 

W większości przypadków o zarobkach takich firm usługowych decyduje lokalizacja placówki i oferta dodatkowych usług. Stawki za wydruk komputerowy obecnie wynoszą do 50 groszy za stronę A4, natomiast koszt usług kopiowania to ok. 18 groszy za stronę A4. Zyski w ciągu miesiąca z kopiowania i wydruków komputerowych mogą się kształtować na poziomie od 4 tys. do 8 tys. zł.

 

Na zyski mogą wciąż liczyć punkty znajdujące się na uczelniach oferujące niższe stawki, po 30 groszy, ale oferujące ksero na starych analogowych maszynach kopiujących. To nadal dobry biznes.W przypadku dodatkowych usług, np. tworzenia pieczątek możemy zarobić około 2 tys. zł miesięcznie. Przy usługach oprawy wszelkiego rodzaju prac można zarobić około 2 tys. zł. W ostatnim przypadku jest to dochód sezonowy, z okazji pisania prac magisterskich i licencjackich.Opłacalny może być punkt lotto - w okresach kumulacji ustawią się nam kolejki. Na lotto dorobimy około 1 tys. zł miesięcznie. W tym przypadku koszty są niewielkie, tyle, co stworzenie dodatkowego miejsca sprzedaży, bo sprzęt należy do Totalizatora.

 

Biznes rodzinny

 

Obok dużych, firmowych centr kopiujących na urządzeniach cyfrowych, dość dobrze na tym rynku  prosperują nadal mikrofirmy. Oferują niekiedy usługi na najnowszych urządzeniach kopiujących i nowoczesnych komputerach ze specjalnie zainstalowanym oprogramowaniem. Najczęściej sprzęt obsługiwany jest przez jedną lub dwie osoby, głównie członków rodziny.

 

Oczywiście można zatrudnić do tego osoby z zewnątrz, ale to stwarza dodatkowe koszty funkcjonowania mikrofirmy. Sprzęt po kilku godzinach lekcji od dostawcy lub innego fachowca jest łatwy do obsługi. W związku z tym nie musimy do jego obsługi zatrudniać wyspecjalizowanego personelu.

 

Tabela 1. Koszty inwestycyjne i inne wydatki

 Zakup sprzętu  Od 50 tys. do 120 tys. zł
 Czynsz
 3 tys. zł
 Serwisowanie sprzętu   1 tys. zł
 Zakup papieru i innych materiałów eksploatacyjnych
 5 tys. zł
Opłaty z tytułu praw autorskich     Od 300 zł do 1 tys. zł

Źródło: opracowanie własne

 

Tabela 2. Ile można zarobić?

Kopiowanie i wydruki komputerowe  
 Od 4 tys. do 8 tys. zł
Tworzenie pieczątek 
 2 tys. zł
 Oprawa prac     2 tys. zł
 Punkt lotto     1 tys. zł

Źródło: opracowanie własne

 

Portal Skarbiec.Biz

Andrzej Okrasiński

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK